Reklama

Reklama

Grzegorz Schetyna: Donald Tusk najlepszym kandydatem na szefa RE

Najlepszym i jedynym kandydatem na szefa Rady Europejskiej jest i będzie Donald Tusk - tak ewentualną kandydaturę europosła PO Jacka Saryusz-Wolskiego skomentował we wtorek szef PO Grzegorz Schetyna. Dodał, że będzie oczekiwał na wypowiedź Saryusz-Wolskiego w tej sprawie.

W poniedziałek brytyjski dziennik "Financial Times" poinformował, że premier Beata Szydło sonduje inne kraje Unii Europejskiej w sprawie możliwości zastąpienia Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej przez eurodeputowanego PO Jacka Saryusz-Wolskiego. Gazeta powołała się na dwóch europejskich dyplomatów zbliżonych do rozmów.

Jacek Saryusz-Wolski jest europosłem PO od 2004 roku.

"Dziwne, widocznie coś przeskrobał"

Lider PO pytany o ewentualną kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na przewodniczącego Rady Europejskiej odpowiedział, że  ciągu ostatnich kilkunastu godzin nie miał jeszcze kontaktu z eurodeputowanym PO.

Reklama

Dopytywany, czy to nie dziwne, że sam Saryusz-Wolski milczy na temat swojej ewentualnej kandydatury, stwierdził: "Dziwne, widocznie coś przeskrobał".

Schetyna podkreślił, że w momencie "takiego medialnego szumu" rozgrywanego przez PiS trzeba zachować się przyzwoicie i "z podniesioną głową zaprzeczyć".

"Trzeba zanegować te wszystkie bzdury, o których opowiadają od rana politycy PiS i powiedzieć: jesteśmy tu, gdzie jesteśmy, jesteśmy PO - najlepszym i jedynym kandydatem EPP (Europejskiej Partii Ludowej) na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej jest i będzie Donald Tusk" - powiedział.

"Zawsze daję szansę na wyjaśnienie tych kwestii, jestem przekonany, że także na tym będzie zależeć Jackowi Saryusz-Wolskiemu" - dodał Schetyna.

PiS "chce zrobić kłopot" Tuskowi

Ocenił, że PiS "chce zrobić kłopot" Donaldowi Tuskowi i Platformie Obywatelskiej oraz chce wykorzystać tę kwestię dla celów polityki wewnętrznej. "Oni nie mają tutaj żadnych zahamowań" - powiedział.

"Zaszkodzenie Tuskowi i zaszkodzenie Platformie Obywatelskiej to jest dla nich cel numer jeden i dzisiaj widzimy taki festiwal kompromitujących wypowiedzi i pokazujących tę twarz złych ludzi" - stwierdził.

Pytany o wtorkową deklarację prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że Donald Tusk nie może liczyć na poparcie i brak sprzeciwu ze strony Prawa i Sprawiedliwości, Schetyna odpowiedział, że szukanie kandydatów w szeregach PO lub negowanie kandydatury Donalda Tuska jest "absurdalne". "To jest kompromitacja, to jest wstyd, nie można tak robić" - dodał.

Podkreślił, że czeka na wypowiedź i "twarde dementi" ze strony Jacka Saryusz-Wolskiego w tej kwestii. Dopytywany, jak długo będzie na to czekał, odparł: "Dzisiaj".

"Ja jestem przekonany, że nawiążemy kontakt, wierzę, że ta sprawa zostanie w pełni wyjaśniona" - zaznaczył.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy