Reklama

Reklama

Grzegorz ​Schetyna broni Donalda Tuska. "Jest celem politycznym dla PiS"

Były premier Donald Tusk jest celem politycznym dla PiS i dla prokuratury, która nie ukrywa, że realizuje polityczne zamówienie; ktoś się go bardzo boi - powiedział w środę lider PO Grzegorz Schetyna, odnosząc się do wezwania Tuska do prokuratury.

B. premier, obecnie szef Rady Europejskiej Donald Tusk został wezwany w charakterze świadka na 3 sierpnia na przesłuchanie do Prokuratury Krajowej. Prokuratura podała, że przesłuchanie dotyczy postępowania w sprawie niedopełnienia w kwietniu 2010 r. obowiązku przez funkcjonariuszy publicznych, polegającego na tym, że nie uczestniczyli oni w Rosji w sekcjach ofiar katastrofy smoleńskiej.

"Tusk jest dzisiaj celem politycznym dla PiS i dla prokuratury, która nie ukrywa, że realizuje polityczne zamówienie. I wpisuje się to w scenariusz kolejnych postępowań przeciwko niemu. Ktoś się go bardzo boi" - powiedział Schetyna w środę dziennikarzom w Sejmie.

Reklama

Pytany przez dziennikarzy, czy weźmie udział w "spacerze Tuska", Schetyna powiedział, że nie, bo będzie wtedy na Przystanku Woodstock. "Będę więc spacerował korespondencyjnie" - żartował lider PO.

Dopytywany, czy uważa, że Tuskowi "uprzykrza się życie", Schetyna powiedział, że z tego, co wie, "to Tusk dobrze znosi te spacery, przynajmniej ten z Dworca Centralnego do prokuratury w Alejach Niepodległości". "Ten (spacer) jest trochę dalej, ale na pewno da sobie radę" - dodał lider PO.

W związku z przesłuchaniem b. premiera na ul. Rakowieckiej, ma odbyć się "Wielki Spacer". Zwolennicy b. premiera chcą okazać mu wsparcia spacerując w okolicach prokuratury, w której będzie przesłuchiwany. Do planowanej akcji odniósł się w sobotę sam Tusk. Na Twitterze napisał: "Dzięki za wsparcie, ale #WielkiSpacer będzie długi. Zachowajcie siły. Jesteście przyszłością - nie bierzcie na siebie ciężarów przeszłości". 

Przesłuchanie Donalda Tuska

Tusk miał być w tej sprawie przesłuchany już 5 lipca br. Powiadomił jednak prokuraturę, że z powodu obowiązków służbowych nie może się stawić. Tym razem - jak zapowiedział Paweł Graś, który jest doradcą ds. polityki i komunikacji przewodniczącego RE i b. rzecznikiem rządu - b. premier stawi się w prokuraturze. Przesłuchanie rozpocznie się o godzinie 10.00. 

Prokuratura Krajowa nie ujawnia szczegółów postępowania. Jest to jedno z w sumie ośmiu śledztw prowadzonych przez zespół prokuratorów wyjaśniających okoliczności katastrofy smoleńskiej. Dotyczy ono niedopełnienia w kwietniu 2010 roku obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, w tym ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Miało to polegać na tym, że nie uczestniczyli na terenie Federacji Rosyjskiej w sekcjach 95 ofiar katastrofy smoleńskiej ani nie wnioskowali o dopuszczenie do tych sekcji.

W tej sprawie przesłuchano już kilkudziesięciu świadków m.in. ówczesną minister zdrowia Ewę Kopacz, ówczesnego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego, b. ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, b. naczelnego prokuratora wojskowego Krzysztofa Parulskiego i b. prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.

W związku z przesłuchaniem b. premiera na ul. Rakowieckiej ma odbyć się "Wielki Spacer". Zwolennicy b. premiera chcą okazać mu wsparcie spacerując w okolicach prokuratury, w której będzie przesłuchiwany. Do planowanej akcji odniósł się w sobotę sam Tusk. Na Twitterze napisał: "Dzięki za wsparcie, ale #WielkiSpacer będzie długi. Zachowajcie siły. Jesteście przyszłością - nie bierzcie na siebie ciężarów przeszłości".

Na początku kwietnia ubiegłego roku śledztwo smoleńskie od zlikwidowanej prokuratury wojskowej przejęła Prokuratura Krajowa. Już w czerwcu prokuratorzy poinformowali, że konieczne jest przeprowadzenie ekshumacji 83 ofiar katastrofy (wcześniej, w latach 2011-12, przeprowadzono dziewięć ekshumacji, cztery osoby zostały skremowane). Decyzję tę uzasadniano zarówno błędami w rosyjskiej dokumentacji medycznej i brakiem dokumentacji fotograficznej, jak i tym, że Rosja nie zgodziła się na przesłuchanie rosyjskich biegłych, którzy na miejscu przeprowadzali sekcję zwłok.

W ubiegłym tygodniu PK poinformowała, że znane są już wyniki badań genetycznych 32 z 33 ofiar katastrofy smoleńskiej, które dotąd ekshumowano na jej polecenie, począwszy od listopada ubiegłego roku. W 13 przypadkach znaleziono w trumnach części ciał innych osób, ujawniono też zamianę dwóch ciał. W czerwcu PK podała, że nieprawidłowości stwierdzono m.in. w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

"Zaniechanie sekcji ofiar katastrofy smoleńskiej bezpośrednio po przewiezieniu ich ciał do Polski, wbrew obowiązującym w Polsce przepisom kodeksu postępowania karnego, doprowadziło do szeregu błędów ujawnionych w trakcie prowadzonych obecnie ekshumacji. Nieprawidłowości wykryto dotąd w ponad połowie przypadków. Polegały one głównie na zamianie ciał ofiar bądź umieszczeniu w jednej trumnie części ciał więcej niż jednej osoby, w skrajnym przypadku aż ośmiu" - podała PK.

Nieprawidłowości w trumnach ofiar katastrofy smoleńskiej stwierdzono już w czasie ekshumacji przeprowadzony w latach 2011 - 2012 na polecenie prokuratury wojskowej. Wówczas ujawniono zamianę sześciu ciał.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy