Reklama

Reklama

Grupa cudzoziemców próbowała dostać się do Polski

Kolejne próby przedostania się przez granicę z Białorusią odnotowuje Straż Graniczna. Ośmiu cudzoziemców usiłowało w środę dostać się nielegalnie do Polski, w czwartek funkcjonariusze udaremnili kolejną taką próbę. Na początku tygodnia funkcjonariusze zatrzymali kilkadziesiąt osób.

Na Twitterze Straż Graniczna (SG) poinformowała, że wśród zatrzymanych w środę cudzoziemców byli obywatele m.in. Jemenu i Sudanu. Do zdarzeń doszło na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Białowieży i Narewce.

SG podała też, że w czwartek na odcinku ochranianym przez SG w Dubiczach Cerkiewnych 20-osobowa grupa próbowała przekroczyć granicę. Pięć osób, które przeszły na polską stronę, zatrzymano. Pozostałe osoby wycofały się na Białoruś - dodała SG.

Rozporządzenie MSWiA

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie drugiego marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od pierwszego grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Reklama

Wcześniej, od drugiego września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

Obawa przed eskalacją

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Trwa budowa zapory chroniącej granicę.

Służby białoruskie obrzucały posterunek

Próby przedostawania się z Białorusi do Polski nie są odosobnione. We wtorek w sumie 50 osób usiłowało nielegalnie przekroczyć granicę. 

Najwięcej spośród tych osób - 42 - próbowały forsować granicę na odcinku chronionym przez placówkę SG w Czeremsze. Byli to obywatele Algierii, Kamerunu i Turcji.

Posterunek SG w Czeremsze został obrzucony kamieniami przez służby białoruskie.

Zatrzymanie Rosjanina

Podano także krótko, że za pomocnictwo przy nielegalnym przekroczeniu granicy zatrzymano Rosjanina, który przewoził trzech Jemeńczyków. Nie podano gdzie to miało miejsce.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy