Reklama

Reklama

Grupa Azoty chce przejąć Zespół Elektrowni Wodnych w Niedzicy. Ukryty cel

Grupa Azoty przekazała, że zdecydowano się wystąpić do Skarbu Państwa, który jest akcjonariuszem spółki Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica o zgodę na przejęcie spółki. Pojawiają się doniesienia, jaki może być ukryty cel tych działań - chodzi o ograniczenie udziałów rosyjskiego oligarchy.

"Zarząd spółki Grupa Azoty S.A. (...) informuje, że w dniu 12 września 2022 roku, po przeprowadzeniu badania due diligence i dokonaniu wyceny spółki Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. (...), mając na uwadze Strategię Grupy Azoty na lata 2021-2030 zakładającą m.in. transformację energetyczną w kierunku odnawialnych źródeł energii, podjął decyzję o wystąpieniu do Skarbu Państwa, jedynego akcjonariusza ZEW Niedzica, w przedmiocie realizacji potencjalnej integracji kapitałowej tej spółki w ramach Grupy Kapitałowej Grupa Azoty" - poinformowano w poniedziałkowym komunikacie.

Reklama

Jak wskazała Grupa Azoty, "dalsze kroki w zakresie potencjalnej realizacji tej integracji oraz jej optymalnej strukturyzacji podlegać będą ustaleniom ze Skarbem Państwa".

Grupa Azoty przekazała, że podstawowym przedmiotem działalności ZEW Niedzica jest wytwarzanie energii odnawialnej w elektrowniach wodnych - elektrowni szczytowo-pompowej Niedzica, elektrowni wodnej Sromowce Wyżne na rzece Dunajec oraz w elektrowniach wodnych Łączany i Smolice na rzece Wisła. Roczna produkcja energii elektrycznej wynosi ok. 100 GWh.

Akcjonariuszem rosyjski oligarcha Wiaczesław Mosze Kantor

Obecnie Skarb Państwa posiada 33 proc. kapitału akcyjnego spółki Grupy Azoty S.A. Z kolei prawie 20 proc. akcji posiada w różnej formie rosyjski oligarcha Wiaczesław Mosze Kantor. 

Wraz z początkiem wojny w Ukrainie, Kantor został umieszczony na liście osób objętych sankcjami. Jak wynika z ustaleń Bussines Insider, dzięki integracji kapitałowej z ZEW Niedzica akcje oligarchy mają zostać zmniejszone o blisko trzy procent. 

Grupa Azoty to jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie działający w sektorze nawozów mineralnych, tworzyw inżynieryjnych, a także produktów OXO i innych chemikaliów. W jej skład wchodzą m.in. Grupa Azoty S.A. (jednostka dominująca z siedzibą w Tarnowie), Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A., Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A i Compo Expert Holding GmbH.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy