Reklama

Graś: Komisja Trójstronna miejscem dialogu o prawach pracowniczych

To Komisja Trójstronna jest miejscem dialogu o prawach pracowniczych, a zaproszenie do powrotu związków do niej jest cały czas aktualne - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś, poproszony o komentarz do zakończonego w sobotę protestu trzech central związkowych.

- Miejscem dialogu rządu ze związkami zawodowymi jest komisja trójstronna. Zaproszenie do powrotu do niej związków zawodowych jest cały czas aktualne  - powiedział Graś.

- To liderzy związków muszą w końcu zdecydować, które z głoszonych haseł są dla nich najważniejsze. Czy te związane z prawami pracowniczymi - i tu rząd zawsze gotowy jest do dialogu - czy nawołujące do obalenia rządu przez demonstracje i blokady dróg  - zaznaczył Graś. - W przypadku takiego postulatu trudno oczekiwać od rządu gotowości do rozmów  - dodał.

W sobotę w kulminacyjnym dniu czterodniowych wspólnych protestów NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych przez Warszawę przeszła ok. 100-tysięczna demonstracja.

Reklama

"Dość lekceważenia społeczeństwa"

FZZ, Solidarność i OPZZ opuściły 26 czerwca posiedzenie Komisji Trójstronnej z udziałem premiera Donalda Tuska. W lipcu centrale związkowe powołały Międzyzwiązkowy Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy.

Związkowcy domagają się rzeczywistego, a nie pozorowanego dialogu społecznego, wycofania zmian w Kodeksie pracy, wydłużających okres rozliczeniowy czasu pracy, przyjęcia ustawy wymuszającej szybszy wzrost płacy minimalnej. Chcą też, by rząd wycofał się z obowiązującego już podwyższenia do 67 lat wieku emerytalnego, większych wydatków na pomoc bezrobotnym, ograniczenia stosowania śmieciowych umów o pracę i podniesienia niezmienianych od dawna progów dochodowych upoważniających najuboższych do świadczeń rodzinnych i socjalnych.

Domagają się też odejścia szefa Komisji Trójstronnej, ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Wspólna akcja przebiegała pod hasłem "Dość lekceważenia społeczeństwa". 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Paweł Graś | związkowcy | rząd | protesty

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy