Reklama

Reklama

Granica z Rosją. Polska ustawi system kamer i czujników ruchu

System czujników ruchu i kamer będzie budowany na polsko-rosyjskiej granicy. Budowę systemu zakłada wieloletni program modernizacji dla straży granicznej. Prace mają się zacząć w przyszłym roku - podała rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz.

- - Program Modernizacji dla Straży Granicznej na lata 2022-2025 zakłada budowę systemu obserwacji pola widzenia tzw. perymetrii wzdłuż całej granicy wschodniej, m.in. na odcinku polsko-rosyjskim. Planowana inwestycja w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej ma rozpocząć się w I kwartale 2022 roku. System składać się będzie z czujników ruchu i kamer. System perymetrii na odcinku służbowej odpowiedzialności Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, nadzorować będą funkcjonariusze tego oddziału - poinformowała mjr Mirosława Aleksandrowicz.

Jak dodała, obecnie na granicy polsko-rosyjskiej działa system 6 wież obserwacyjnych, które są rozmieszczone od zachodniej części od Braniewa do wschodniej części po Dubeninki. Straż graniczna ma także do dyspozycji pojazdy obserwacyjne, kamery termowizyjne, kamery do obserwacji w dzień i w nocy, gogle. W warmińsko-mazurskim oddziale służbę pełni 1300 funkcjonariuszy.

Reklama

Obecnie czynne dla ruchu towarowego są dwa przejścia z obwodem kaliningradzkim: w Bezledach i Grzechotkach. Nieczynne od 2020 roku pozostają kolejne dwa - w Gołdapi i Gronowie. Funkcjonariusze z wyłączonych z ruchu placówek skierowani są do ochrony zielonej granicy, a także do zabezpieczenia strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w Kętrzynie - powiedziała rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. W kętrzyńskim ośrodku przebywa obecnie ok. 430 cudzoziemców.

Około 200 kilometrów

Polsko-rosyjska granica jest zamknięta dla ruchu turystycznego, przekraczać ją mogą m.in. Polacy wracający z Rosji do Polski i Rosjanie wracający do obwodu kaliningradzkiego.

Granica polsko-rosyjska (z obwodem kaliningradzkim - red.) w całości przebiega wzdłuż województwa warmińsko-mazurskiego. Długość granicy to ok. 200 kilometrów.

Reklama

Reklama

Reklama