Reklama

Granica z Białorusią. Kolejne próby nielegalnego przekroczenia, policja zatrzymała przemytników

Straż Graniczna informuje o kolejnych próbach nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. W czwartek odnotowano 345 takich przypadków. Z kolei podlaska policja zatrzymała siedem osób, które przemycały osoby nielegalnie przebywające w kraju. Do przewozu migrantów użyto m.in. fałszywej karetki.

Do zatrzymań osób przewożących nielegalnych migrantów doszło w Drohiczynie, Rzędzianach, Bielsku Podlaskim i Treszczotkach - podał w piątek rano zespół prasowy podlaskiej policji. Wśród zatrzymanych jest dwóch obywateli Polski, którzy jechali autem oznakowanym i oklejonym jak karetka pogotowia. Policja zatrzymała auto do kontroli w Bielsku Podlaskim, w środku było pięciu Irakijczyków.

Dwoje obywateli Ukrainy policja zatrzymała w Rzędzianach. Kobieta i mężczyzna przewozili w aucie czterech Irakijczyków.

Także w Rzędzianach policja w punkcie kontrolnym zatrzymała auto, którym kierował obywatel Syrii mający niemiecką kartę pobytu. W aucie było czterech obywateli Iraku.

Reklama

Obywatel Szwecji, który został zatrzymany w Drohiczynie, przewoził czterech Irakijczyków. Natomiast obywatel Estonii, którego zatrzymano w miejscowości Treszczotki, przewoził czterech Irakijczyków i dwóch Syryjczyków.

Policja podaje, że od początku trwania kryzysu na granicy polsko-białoruskiej zatrzymała dotąd ponad 240 osób za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy. W autach kurierów znajdowało się w sumie ponad tysiąc osób.

Próby przekroczenia granicy z Białorusią. Nowe dane strażników

Z kolei Straż Graniczna informuje, że w czwartek odnotowano 345 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Jak zaznaczono, wobec 70 osób zostały wydane postanowienie o opuszczeniu terytorium Polski. "Pozostałym próbom zapobiegliśmy" - dodali strażnicy graniczni. 

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Mur na granicy z Białorusią do połowy przyszłego roku

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie pięciometrowy stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i naszpikowany urządzeniami elektronicznymi - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński. 

Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Na granicy stanie pięciometrowe stalowe ogrodzenie zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu kolczastego - łącznie zapora będzie miała 5,5 metra wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama