Reklama

Reklama

Granica. Straż: 14 kolejnych cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski

14 cudzoziemców próbowało minionej nocy nielegalnie przedostać się do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała w niedzielę rano Straż Graniczna. SG zatrzymała też kolejnych dwóch tzw. kurierów osób, które nielegalnie przekroczyły granicę.

Na Twitterze Straż Graniczna (SG) poinformowała, że wśród zatrzymanych w sobotę cudzoziemców byli obywatele m.in. Mali, Indii i Jemenu. Do zdarzeń doszło na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Lipsku, Dubiczach Cerkiewnych i Mielniku.

SG zatrzymała też dwie osoby za pomocnictwo. Jak podała w mediach społecznościowych, osoby te "miały wywieźć jak najdalej od granicy czterech obywateli Egiptu". Szczegółów zatrzymania nie podano.

Sytuacja przy polsko-białoruskiej granicy

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Reklama

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

W miniony czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że rozporządzenie nie będzie przedłużane i przestaje obowiązywać od 1 lipca. Jednocześnie wojewoda podlaski wprowadzi czasowy zakaz przebywania w odległości 200 metrów od granicy państwowej z Białorusią.

Trwają odbiory techniczne ukończonych odcinków bariery budowanej na granicy polsko-białoruskiej. Jak informuje SG, przęsła ustawione są na długości ok. 140 km, na pozostałych odcinkach (łącznie zapora będzie miała 186 km) prace też są zaawansowane.

Prawie w całości gotowa jest droga techniczna biegnąca wzdłuż granicy, a wykonawcy deklarują dotrzymanie terminu oddania całej zapory do użytku z końcem czerwca.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy