Reklama

Granica polsko-białoruska. Żaryn: Propaganda w natarciu, wykorzystano dzieci

Dzieci cudzoziemców są wykorzystywane do produkcji materiałów propagandowych - informuje na Twitterze rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Opublikował nagranie, na którym widać kilkuletnie dzieci, trzymające rysunki związane ze świętami Bożego Narodzenia.

"Propaganda białoruska w natarciu. Dzieci cudzoziemców są wykorzystywane do produkcji materiałów propagandowych. Tym razem wykorzystano motywy dot. Świąt Bożego Narodzenia" - alarmuje Żaryn, publikując nagranie.

"Działania propagandy rosyjskiej i białoruskiej mają na celu wywarcie dodatkowej presji na Polskę, by zgodziła się na szlak migracyjny organizowany przez służby białoruskie" - tłumaczy dalej rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Sytuacja na granicy z Białorusią

Jak poinformowała w sobotę rano Straż Graniczna, minionej doby doszło łącznie do 62 prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej.

Reklama

Rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska przekazała, że zatrzymano 4 osoby za pomocnictwo: 2 obywateli Ukrainy, jednego obywatele Afganistanu oraz jednego obywatela Polski. - Polak, mieszkaniec województwa podlaskiego, przewoził czterech obywateli Syrii - powiedziała.

W ręce polskich służb wpadli również obywatel Ukrainy i Afganistanu. Zostali zatrzymani w pobliżu granicy litewskiej, kiedy przewozili kilku cudzoziemców. Zatrzymany Afgańczyk, który brał udział w przerzucie migrantów, legalnie przebywał w Polsce.

O zatrzymaniu kolejnego obywatela Ukrainy za przemyt ludzi, rzecznik nie przekazała szczegółowych informacji.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku-17,5 tys., wrześniu-7,7 tys., sierpniu-3,5 tys.

Stan wyjątkowy i zakaz przebywania

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.

W środę na stronie Straży Granicznej opublikowano zasady obecności mediów w pasie przygranicznym z Białorusią. Redakcje mailowo zgłaszają chęć uczestniczenia w wizycie, jak oficjalnie to się nazywa. Jednorazowo w takim wydarzeniu wziąć może udział dziennikarz, fotoreporter z danej redakcji, w przypadku ekip telewizyjnych wizytę mogą odbywać dziennikarz z operatorem.

Warunki do organizowania wizyty zapewnia Straż Graniczna. SG ustala termin trwania oraz szczegóły trasy, jaką przemieszczają się uczestnicy wyjazdu w pasie granicznym - biorąc pod uwagę sytuację na granicy i bezpieczeństwo uczestników.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: imigracja | Białoruś | Aleksandr Łukaszenko

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy