Reklama

Reklama

​Gowin zapowiada wniosek do CBA ws. nieprawidłowości w NCBR

Audyt potwierdził nieprawidłowości w grupie programów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju; efektem jest skierowanie wniosku o wszczęcie czynności przez CBA - powiedział wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin, przedstawiając w środę bilans rządów PO-PSL.

Jak przyznał w swoim wystąpieniu Gowin, oznaki niegospodarności czy nieprawidłowości finansowych dostrzegł tylko w jednym obszarze działań poprzedniego szefostwa resortu nauki - w obszarze finansowania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zaznaczył, że to jego poprzedniczka minister Lena Kolarska-Bobińska, jeszcze w ostatnich dniach swojego urzędowania na stanowisku szefowej resortu nauki, zleciła audyt w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. 

"Ten audyt niestety potwierdził nieprawidłowości związane przede wszystkim związane z grupą programów BRIdge. Tam doszło do takiej sytuacji, jak przekroczenie o 90 mln (złotych - przyp. PAP) kwoty umów na finansowania. Tych 90 mln w budżecie NCBR nie ma" - powiedział Gowin. 

Reklama

Jak wyjaśnił, dochodziło m.in. do konfliktu interesów i do nierównego traktowania wnioskodawców. "Efektem audytu (...) jest skierowanie wniosku o podjęcie działań, o wszczęcie czynności ze strony Centralnego Biura Antykorupcyjnego" - dodał Gowin. 

Minister powiedział, że prawdopodobnie do nieprawidłowości w NCBR mogło też dojść przy wydawaniu środków na promocję. Jak przyznał, niewspółmiernie duża część tych środków trafiała do "określonej grupy mediów", wśród których znalazła się np. "Gazeta Wyborcza" czy "Newsweek", a także portal internetowy stworzony przez Tomasza Lisa.

"W tej chwili jesteśmy po audycie, czekamy na wyjaśnienia pokontrolne ze strony NCBR, jeżeli wstępne ustalenia audytu się potwierdzą - z przykrością będę musiał wszcząć działania natury prawnej" - powiedział Gowin.

Zaznaczył, że w przypadku działań NCBR fundusze unijne były wydawane, a nie inwestowane. Efektem takiej filozofii jest - zdaniem ministra - "dramatycznie niski poziom komercjalizacji, zastosowania gospodarczego projektów finansowych przez NCBR".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy