Reklama

Reklama

​Gowin: To kongres, który pokazuje inną twarz Polski

- Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej pokazuje inną twarz Polski, pokazuje, że jesteśmy jednym z najdynamiczniej rozwijających się państw Europy - ocenił we wtorek minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Kongres Innowatorów, którego głównym organizatorem jest Polski Fundusz Rozwoju, odbędzie się we wtorek w Warszawie. Uczestniczyć w nim będą m.in. premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej.

Gowin powiedział we wtorek w Programie I Polskiego Radia, że Kongres Innowatorów, to wydarzenie, jakiego nie było jeszcze w Polsce, a nawet w Europie Środkowej. "Zastanawiam się, czy kiedykolwiek jakieś wydarzenie - związane z kwestiami na pozór dosyć abstrakcyjnymi, takimi jak innowacyjność, związek nauki i gospodarki - przyciągnęły tylu ważnych polityków, w tych kilkoro premierów" - zaznaczył.

Reklama

"Kongres, który pokazuje inną twarz Polski"

"To jest kongres, który pokazuje inną twarz Polski, pokazuje, że jesteśmy jednym z najdynamiczniej rozwijających się państw Europy i że plan premiera Mateusza Morawieckiego, polegający m.in. na pchnięciu polskiej gospodarki na tory innowacyjności, a zatem także wysokich zarobków, na tory, które spowodują, że Polacy przestaną być już tanią siłą roboczą, to jest wielkie cywilizacyjne przedsięwzięcie, wielka szansa, którą potrafimy krok po kroku realizować" - powiedział minister nauki.

Gowin podkreślił także, że od stycznia obowiązuje ustawa o innowacyjności, która - jego zdaniem - w realny sposób stwarza zachęty do współpracy między naukowcami a przedsiębiorcami.

"Zapowiadaliśmy od początku, że to jest dopiero pierwszy krok, rzeczywiście jest już nowa, kolejna ustawa o innowacyjności, która nie uchyla obowiązujących od stycznia rozwiązań, ale która idzie dalej w tym, że ulgi podatkowe będą podwojone" - mówił Gowin. Dodał, że "od 1 stycznia 2018 roku, każda złotówka - już nie co druga, jak obecnie - zainwestowana przez przedsiębiorców w badania i rozwój - będzie mogła być odliczona od podatku".

Powstaną "polskie Doliny Krzemowe"

Gowin przekonywał, że rząd stworzył ramy prawne, które umożliwiają powstawanie "polskich Dolin Krzemowych". "Teraz jest przestrzeń wolnego działania dla polskich innowatorów, konstruktorów, naukowców" - dodał.

Minister poinformował, że niedługo wybiera się do Brukseli, aby po raz kolejny renegocjować warunki udziału polskich naukowców w programie finansowania badań naukowych i innowacji - Horyzont 2020. Jak ocenił, naukowcy ze wszystkich nowych krajów Unii są traktowani "po macoszemu". "Skutki są niestety negatywne dla całej Europy, bo nie wykorzystuje się potencjału naukowców z tych kilkunastu krajów" - podkreślił Gowin.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy