Reklama

Gowin: Prezydent zaskarżył senacką "wrzutkę"

Prezydent Andrzej Duda zaskarżył do Trybunału senacką "wrzutkę" do Ustawy 2.0, gwarantującą sędziom dożywotne zatrudnienie na uczelniach - napisał na Twitterze w czwartek wicepremier Jarosław Gowin.

"Prezydent Duda zaskarżył do Trybunału senacką 'wrzutkę' do Ustawy 2.0 gwarantującą sędziom dożywotne zatrudnienie na uczelniach. Ten przepis jest nie tylko sprzeczny z Konstytucją. Jest też niemoralny i sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem" - napisał na Twitterze wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Dodał, że wyraża pełne poparcie dla wniosku prezydenta.

1 października br. weszła w życie ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - tzw. Konstytucja dla Nauki, Ustawa 2.0 reformująca uczelnie. W przepisach ustawy znalazł się m.in. zaproponowany w ramach senackiej poprawki zapis, który dotyczy zatrudniania na uczelniach sędziów Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, wprowadza ona dla urzędującego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego lub Sądu Administracyjnego, w tym sędziom w stanie spoczynku, prawo do dożywotniego zatrudnienia na uczelni bez względu na wynik oceny pracowniczej.

Reklama

Jeszcze we wrześniu 2018 r. w rozmowie z PAP Gowin wyraził nadzieję, że "przepis Konstytucji dla Nauki dot. zatrudniania na uczelniach grupy sędziów zostanie zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego i uchylony. Dodał, że jeśli tak się nie stanie, będzie namawiał koalicję rządową do usunięcia tego przepisu".

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy