Reklama

Reklama

Gowin o rekonstrukcji: Były rozmowy liderów koalicji

"Po zapowiedzi premier Beaty Szydło, że dojdzie do rekonstrukcji rządu, rozpoczęły się dyskusje na ten temat na poziomie liderów koalicji" - mówił wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał rozmawiał o tym z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i szefem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą.

Premier Szydło zapowiedziała na początku ubiegłego tygodnia, że w najbliższym czasie będą zmiany w rządzie; nie podała kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie. Jak mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Zaznaczyła, że poinformuje o nich w ciągu kilkunastu dni.

Gowin - lider Polski Razem - pytany na konferencji w poniedziałek o toczące się rozmowy na temat rekonstrukcji rządu poinformował, że nie rozmawiał jeszcze na ten temat z premier Beatą Szydło. Potwierdził jednocześnie, że rozmawiał na temat rekonstrukcji z prezesem PiS.

Reklama

Zbyt wcześnie na szczegóły

"Po telewizyjnej zapowiedzi pani premier, że dojdzie do rekonstrukcji rządu, rozpoczęły się dyskusje na ten temat na poziomie liderów koalicji" - powiedział Gowin. Jak dodał rozmawiał również z szefem Solidarnej Polski.

Dopytywany, czy są jakieś wstępne ustalenia dotyczące kształtu rekonstrukcji odparł, że obecnie jeszcze zbyt wcześnie, żeby coś zapowiedzieć. "Będziemy czekali na inicjatywę i rekomendacje ze strony pani premier, będziemy też czekali na to, w jaki sposób działania rządu oceni klub parlamentarny PiS-u i Zjednoczonej Prawicy" - stwierdził.

Rozmowy w różnych gremiach

Wicepremier podkreślił również, że rozmowy na temat rekonstrukcji rządu będą odbywały się spotkaniach w różnych gremiach.

"To, że nie wszyscy liderzy partii wchodzących w skład koalicji rządowej zasiadają w rządzie, to jest jeden z dopuszczalnych modeli funkcjonowania koalicji rządowej" - powiedział Gowin.

"Nawet nie ma takiego głęboko utrwalonego zwyczaju w Polsce, żeby polityk numer jeden, a tym politykiem jest w sposób bezsprzeczny prezes Kaczyński, musiał z tego tytułu pełnić funkcję premiera. W przeszłości wielokrotnie bywało tak, że lider głównej partii obozu rządowego nie pełnił funkcji premiera" - dodał Gowin.

Mateusz Roszak

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje