Reklama

Reklama

Gowin o finansowaniu uczelni wyższych

1 mld 350 mln zł rząd przeznaczy w przyszłym roku na rozwój szkolnictwa wyższego - poinformował wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas sobotniej konferencji w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży (woj. podlaskie).

Wicepremier potwierdził ponadto, że uczelnie publiczne otrzymają dodatkowo 3 mld zł w obligacjach Skarbu Państwa.  

"Jestem przekonany, że nadchodzą dobre czasy dla szkolnictwa wyższego. Zarówno rozwiązania ustawowe, jak i pewne dodatkowe mechanizmy niezbędnego wzrostu finansowego, znaczącego w przyszłym roku, ale też wzrostu, który musi być znacznie większy w kolejnych latach - to wszystko zapewni nie tylko rozwój polskich uczelni, ale też rozwój Polski. Uczelnie są i powinny być w jeszcze większym stopniu kołem zamachowym rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego naszego kraju" - powiedział Gowin.  

Reklama

To, jaka część środków trafi do poszczególnych uczelni okaże się w październiku, w dniu inauguracji roku akademickiego. Podział tych pieniędzy na pracowników ma być autonomiczną decyzją władz każdej z uczelni.  

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników uczelni

Minister poinformował też, że rząd przewiduje podwyżki wynagrodzeń dla pracowników uczelni. "Wynagrodzenia na uczelniach są żenująco niskie. Ustawa podnosi minimalne wynagrodzenie dla doktorów, profesorów, pracowników akademickich" - podkreślił Gowin i dodał, że ministerstwo ma świadomość tego, że budżety większości uczelni nie zawierają środków na sfinansowanie podwyżek.  

"Wyliczyliśmy o ile dodatkowo jeszcze w tym roku trzeba zwiększyć dotację dla każdej uczelni. Rząd przeznaczy dodatkowe środki na wzrost wynagrodzeń dla wszystkich pracowników uczelni - zarówno kadry naukowej jak i kadry administracyjnej. Przyszłoroczny wzrost wynagrodzeń nie zakończy procesu podnoszenia wynagrodzeń dla pracowników akademickich. Chcemy też, aby w roku 2020 i 2021 te wynagrodzenia również były podnoszone" - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego.  

Podczas konferencja w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości poruszono też kwestię zmian w państwowych wyższych szkołach zawodowych w kontekście ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce (tzw. Ustawa 2.0, Konstytucja dla Nauki). "Misja uczelni zawodowych jest równie ważna, jak uczelni akademickich" - podkreślił Gowin.  

Jak dodał, "ustawa w swoim ostatecznym kształcie zawiera wiele cennych rozwiązań, które wyszły z inicjatywy środowiska uczelni zawodowych".  

Dr Dariusz Perło, prorektor ds. dydaktyki i spraw studenckich PWSIiP powiedział, że - w jego ocenie - zmiany proponowane w ustawie odnośnie uczelni zawodowych zakładają wsparcie w kształceniu praktyków. "To na przykład zwiększenie wymiaru praktyk do sześciu miesięcy. Szansą dla uczelni zawodowych jest także kształcenie dualne. Sam proces studiów i obsługi studiów także zostanie uproszczony, chodzi np. o decyzje administracyjne i stronę formalną naszej pracy" - mówił dr Perło.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy