Reklama

Gorsze notowania premiera, lepsze prezydenta. Sondaż Kantar Public

45 proc. badanych pozytywnie ocenia pracę premiera Mateusza Morawieckiego, 41 proc. ocenia ją negatywnie. Działalność rządu dobrze ocenia 44 proc. badanych, źle 43 proc. Z kolei pracę prezydenta dobrze ocenia 49 proc. badanych, a negatywnie 39 proc. - wynika z sondażu Kantar Public z października.

Rząd "raczej dobrze" ocenia 37 proc. respondentów, a 7 proc. - zdecydowanie dobrze; 14 proc. ocenia go zdecydowanie źle, a 29 proc. - źle.

W październiku odsetek pozytywnych ocen rządu nie zmienił się w porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca. Negatywnych ocen było więcej o 2 pkt. procentowe. 13 proc. badanych zdeklarowało w październiku, że nie ma zdania w kwestii oceny działalności rządu (spadek o 2 pkt proc.).

Jak podaje Kantar Public, działalność rządu najlepiej oceniają wyborcy Zjednoczonej Prawicy i osoby o poglądach prawicowych. Najbardziej krytyczni są wyborcy PO, Nowoczesnej i PSL, a także respondenci o poglądach lewicowych i centrowych.

Reklama

Ocena premiera

Pogorszyły się - w stosunku do badania z września - notowania premiera; pracę szefa rządu pozytywnie ocenia o 1 pkt proc. mniej badanych, udział ocen negatywnych zwiększył się o 4 pkt. proc. 14 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie (spadek o 3 pkt proc. w porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca).

Pracę Mateusza Morawieckiego zdecydowanie dobrze ocenia 9 proc. badanych, a 36 proc. - dobrze; 17 proc. ocenia ją zdecydowanie źle, a 24 proc. - źle.

Notowania prezydenta

Z kolei prezydent - jak wynika z sondażu - w październiku uzyskał pozytywną ocenę od 49 proc. respondentów; odsetek pozytywnych ocen w stosunku do poprzedniego badania wzrósł o 1 pkt. proc. Źle pracę prezydenta ocenia natomiast 39 proc. ankietowanych przez Kantar Public, czyli o 1 punkt proc. więcej niż we wrześniu. 12 proc. respondentów było niezdecydowanych w ocenie pracy Andrzeja Dudy (wzrost o 2 pkt proc.).

Pracę prezydenta zdecydowanie pozytywnie ocenia 11 proc. badanych, "raczej dobrze" - 38 proc.; zdecydowanie negatywnie ocenia ją 16 proc. respondentów, a 23 - raczej źle.

Wpływ "afery taśmowej"?

Według Kantar Public badania pokazują, że zanotowany przez premiera wzrost pozytywnych ocen "był tylko tymczasowy", a "mniej pochlebne oceny Mateusza Morawieckiego mogą być również wynikiem 'afery taśmowej', która była częstym tematem poruszanym przed wyborami samorządowymi".

"Okres przedwyborczy obfitował też w wiele sytuacji i informacji, które również mogły wpłynąć na brak zadowolenia z polskiego rządu. W dyskusji nadal dużo mówiło się o kwestii praworządności, a także pojawiał się temat polexitu. Tymczasem zdecydowana większość Polaków nieustannie dostrzega korzyści z naszego uczestnictwa w UE i popiera dalsze członkostwo naszego kraju. Więcej Polaków ufa bardziej UE niż polskiemu rządowi" - podkreślił Kantar Public.

Sondaż przeprowadzono w dniach 12-17 października, na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1067 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy