Reklama

Górnicy obchodzą swoje święto - Barbórkę

Jak co roku 4 grudnia, górnicy obchodzą swoje święto - Barbórkę. To czas zabawy ale i podsumowania roku w branży wydobywczej.

W styczniu tego roku rząd, przedstawiciele spółek górniczych i związkowcy świętowali podpisanie porozumienia. Jednak już pod koniec stycznia w Jastrzębskiej Spółce Węglowej rozpoczął się strajk, który trwał nieprzerwanie 17 dni.

 Zakończył się dopiero gdy prezes JSW Jarosław Zagórowski ustąpił ze stanowiska. Protest pogorszył jednak i tak nienajlepszą sytuację spółki. Konieczne więc były cięcia finansowe - zdecydowanie głębsze niż zapisano w styczniowym porozumieniu.

Trudna sytuacja była także w Katowickim Holdingu Węglowym i przede wszystkim w Kompanii Węglowej, w związku z czym pojawiały się obawy czy wystarczy na wypłaty. 

Tymczasem związkowcy ze zniecierpliwieniem czekali na realizację styczniowego porozumienia. We wrześniu odwiesili protest zawieszony w styczniu. W październiku zaczęły się protesty i demonstracje. Związkowcy chcieli nie tylko realizacji porozumień, ale i zmiany władzy. 

Obecny rząd podtrzymuje zapowiedzi, że nie będzie likwidacji kopalń.

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama