Reklama

Reklama

Godzina "W". Apel dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego

​Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego mówi, że obchodzenie godziny "W" powinno być elementem wspólnoty. Dziś obchodzimy 72. rocznicę wybuchu zrywu. O 17:00 odezwą się syreny alarmowe. Jan Ołdakowski apelował w radiowej Jedynce, by w tym czasie zatrzymać się na chwilę i oddać hołd powstańcom.

Zdaniem Ołdakowskiego, właśnie ten moment powinien Polaków jednoczyć, niezależnie od tego jak oceniamy sens powstania. Dla dyrektora muzeum obchodzenie godziny "W" to test naszej wspólnoty. "To moment, w którym wszyscy powinni czuć się zobowiązani (...), żeby zamanifestować szacunek do powstańców, żeby niezależnie od tego wszystkiego co nas dzieli, (...) ta jedna rzecz nas wszystkich połączyła" - mówił.

Jan Ołdakowski dodał, że jego placówka okazała się bardzo popularna wśród pielgrzymów, którzy przyjechali na Dni w Diecezjach, poprzedzające Światowe Dni Młodzieży. Wielu młodych, przebywających wtedy w Warszawie, w ankietach wymieniło Muzeum Powstania Warszawskiego jako miejsce, które chcą odwiedzić. "Mieliśmy dwa takie dni, że muzeum było pełne tych młodych, roześmianych ludzi" - mówił Jan Ołdakowski i podkreślał, że pielgrzymi czekali wtedy w długich kolejkach, nawet na trawniku przed budynkiem.

Reklama

W stolicy kolejna rocznica wybuchu powstania będzie upamiętniana już od rana. Centralnym elementem będą uroczystości w hołdzie walczącym o 17:00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach z udziałem weteranów, prezydenta i przedstawicieli władz.

Więcej o powstaniu warszawskim przeczytasz w serwisie Interia Nowa Historia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy