Reklama

Reklama

Głosowanie nad kandydaturami do Izby Cywilnej SN przełożone? Sędzia Dudzicz wyjaśnia

"Z dużą dozą pewności mogę powiedzieć, że głosowań nad kandydaturami do Izby Cywilnej SN w poniedziałek nie będzie, bo część kandydatów nie została jeszcze przedstawiona Radzie" - powiedział dziennikarzom członek KRS sędzia Jarosław Dudzicz.

KRS w poniedziałek po południu wznowiła obrady plenarne, podczas których ma wybrać kandydatury do Izby Cywilnej oraz nowej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Do godz. 16.00 Rada omówiła ponad 20 kandydatur do Izby Cywilnej SN (w której do obsadzenia jest siedem wakatów sędziowskich). "Jeżeli chodzi o Izbę Cywilną to nie omówione zostało jeszcze bodajże pięć kandydatur. Będą one omówione jutro" - powiedział dziennikarzom w przerwie obrad sędzia Dudzicz.

W związku z tym zdaniem Dudzicza wykluczona jest możliwość jakiegokolwiek głosowania w poniedziałek nad kandydaturami do Izby Cywilnej, bo - jak zaznaczył - "część kandydatów nie został jeszcze przedstawiona Radzie".

Reklama

Protest Obywateli RP

Dudzicz przyznał, że poniedziałkowy protest działaczy Obywateli RP "pomieszał szyki Radzie". "Musieliśmy czekać trzy godziny i to zrobiło swoje. Poranne blokady pracy zespołu spowodowały, że wszytko przesunęło się w czasie. Z dużą dozą pewności mogę powiedzieć, że głosowań do Izby Cywilnej dzisiaj nie będzie, skoro kandydaci do tej Izby nie byli przedstawieni Radzie" - powiedział.

Po przerwie w obradach Rada przeszła do rozpatrywania kandydatów do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych (w której jest 20 stanowisk sędziowskich).

Pierwotnie rozpoczęcie poniedziałkowych obrad KRS było zaplanowane na godz. 10.00, zostało ono jednak opóźnione, bo kilkunastoosobowa grupa reprezentująca ruch Obywatele RP zablokowała wejście do sali obrad KRS. Ok. godz. 13. za zgodą rektora SGGW (uczelnia jest właścicielem budynku) policja - po kilkukrotnym nieskutecznym wezwaniu do dobrowolnego opuszczenia budynku - usunęła protestujących. Następnie KRS wznowiła rozpoczęte w ubiegły czwartek - zaplanowane na cztery dni - posiedzenie.

Rozpatrywanie kandydatur

Zaplanowano, że dwa pierwsze dni posiedzenia, czwartek i piątek w ubiegły tygodniu, poświęcone będą kandydaturom do nowej Izby Dyscyplinarnej oraz do Izby Karnej, a obrady w tym tygodniu - w poniedziałek i wtorek - kandydaturom do Izby Cywilnej i do nowej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

W czwartek Rada rozpatrywała kandydatury na 16 stanowisk w Izbie Dyscyplinarnej. KRS podjęła uchwałę o przedstawieniu prezydentowi wniosku o powołanie do tej izby 12 sędziów. Cztery miejsca pozostały nieobsadzone, ponieważ żaden z kandydatów, którzy przeszli do następnej rundy, nie uzyskał wymaganej większości głosów.

Z kolei w piątek, po rozpatrzeniu pięciu kandydatur, KRS zarekomendowała sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu Wojciecha Sycha na sędziego Izby Karnej SN (w tej izbie jest jeden wakat).

W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN - do obsadzenia są łącznie 44 stanowiska sędziowskie. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy