Reklama

Reklama

Gliński podjął decyzję. Nowe nazwiska i awanse

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński awansował w poniedziałek dwie osoby. Chodzi o nowych dyrektorów Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki oraz Instytutu Pileckiego. Według komunikatu MKiDN są to Janusz Janowski oraz Magdalena Gawin. W nowej roli spełniał się będzie także Jarosław Sellin.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał prof. IH PAN Magdalenę Gawin na dyrektora Instytutu Pileckiego - poinformowano na stronie MKiDN. Generalnym Konserwatorem Zabytków został sekretarz stanu w MKiDN dr Jarosław Sellin.

Gliński zdecydował. Magdalena Gawin dyrektorem Instytutu Pileckiego

Jak dodano w komunikacie, pięcioletnia kadencja dyrektor Magdaleny Gawin rozpoczęła się z dniem 1 stycznia 2022 roku.

Wyjaśniono też, że Gawin, która od sześciu lat pełniła funkcję podsekretarza stanu w MKiDN i Generalnego Konserwatora Zabytków, złożyła rezygnację z dotychczasowych funkcji. Gawin pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków od listopada 2015 r. do końca grudnia 2021 roku. Na jej stanowisko Piotr Gliński powołał sekretarza stanu w MKiDN dr. Jarosława Sellina.

Reklama

Na stronie resortu kultury przypomniano również, że Magdalena Gawin jest historykiem, doktorem habilitowanym, profesorem IH PAN, a także autorką i współautorką książek, prac zbiorowych i artykułów. "Teksty jej autorstwa ukazywały się w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych, kulturalnych, społeczno-politycznych oraz w prasie codziennej. Zajmuje się historią XIX i XX w., m.in. historią kultury" - czytamy w komunikacie.

Awanse w MKiDN. Janusz Janowski dyrektorem Zachęty

To nie jedyne zmiany, jakie ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W poniedziałek przekazano też komunikat o awansie Janusza Janowskiego, który objął urząd dyrektora Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki. 

"W poniedziałek nowy dyrektor w obecności podsekretarz stanu w MKiDN Wandy Zwinogrodzkiej oraz dyrektora generalnego Ministerstwa Jarosława Czuby spotkał się z zespołem. Pierwszy rok kadencji dyrektora Janowskiego upływać będzie przede wszystkim pod znakiem kontynuacji najważniejszych działań programowych i wzmacniania zasobów instytucji" - napisano.

Zaznaczono, że "nowy dyrektor zamierza realizować w roku bieżącym rozpoczęte projekty wystawiennicze", oraz że "będzie kontynuować wieloletnie działania inwestycyjne i projekty międzynarodowe".

Jak przekazano, Janusz Stanisław Janowski jest malarzem, teoretykiem i historykiem sztuki, kuratorem, muzykiem jazzowym, doktorem nauk humanistycznych, członkiem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. "Od października 2014 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2004 r. współzakładał Pomorskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Był także współtwórcą oraz współprowadzącym programu 'Republika Sztuki'" - czytamy.

Janowski zastąpił na stanowisku dyrektora Zachęty Hannę Wróblewską, której kadencja upłynęła 31 grudnia 2021 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje