Reklama

Reklama

GIOŚ: Podwyższone stężenia pyłu PM10. Powietrze płynie ze Wschodu

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował w środę, że stacje monitoringu jakości powietrza we wschodniej część Polski ponownie odnotowywano podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10. Powód: Napływ mas powietrza znad Europy Wschodniej.

"Średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 powyżej 100 µg/m3, zostało przekroczone we wtorek w województwie lubelskim na stacjach w Chełmie (121,2 µg/m3) i w Zamościu (115,7 µg/m3)" - przekazał GIOŚ w komunikacie.

Jak poinformował GIOŚ przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego jest napływ mas powietrza znad Europy Wschodniej, które docierają nad wschodnią część Polski do województwa lubelskiego i podlaskiego oraz wschodnią część województwa warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego.

Pył zawieszony w masach powietrza napływających nad Polskę pochodzi najprawdopodobniej z unosu pyłu z obszarów suchych oraz pożarów, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Europy.

Reklama

Wyższe stężenie w czterech województwach

Dla województwa podlaskiego GIOŚ wydał komunikat o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 (średniodobowe stężenie powyżej 150 µg/m3). Prognozowane przekroczenie obejmuje powiat miasto Białystok i powiat białostocki.

Komunikaty zostały wydane też dla województw; lubelskiego: prognozowane przekroczenie obejmuje powiat miasto Lublin, powiat miasto Chełm, powiat miasto Zamość, powiat miasto Biała Podlaska, powiat radzyński i powiat janowski; warmińsko-mazurskiego: prognozowane przekroczenie obejmuje powiat ełcki i olecki; podlaskiego: prognozowane przekroczenie obejmuje powiat augustowski.

Według danych pomiarowych z godziny 10 w środę najwyższe stężenia jednogodzinne pyłu zawieszonego PM10 wystąpiły na stacjach monitoringu jakości powietrza - w województwie podlaskim: w Białymstoku na stacji przy ul. 42 Pułku Piechoty (214,3 µg/m3) oraz na stacji przy ul. Warszawskiej (159,5 µg/m3), w Augustowie (162,0 µg/m3), w Łomży (117,9 µg/m3) i w Grajewie (114,0 µg/m3); - w województwie lubelskim: w Chełmie (135,7 µg/m3), w Białej Podlaskiej (123,9 µg/m3) i w Zamościu (118,0 µg/m3); - w województwie warmińsko-mazurskim: w Ełku (140,0 µg/m3) i w Gołdapi (137,6 µg/m3); - w województwie mazowieckim: w Siedlcach (148,5 µg/m3) i w Gutach Dużych (128,7 µg/m3).

Zanieczyszczenie powietrza. Alert RCB

Do mieszkańców Białegostoku i powiatu białostockiego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert w postaci sms z informacją o złej jakości powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG).

"Zrezygnuj ze spacerów na świeżym powietrzu. Zrezygnuj z uprawiania sportu na zewnątrz. Ogranicz wietrzenie pomieszczeń" - napisano.

Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza wraz z informacjami zdrowotnymi są dostępne na portalu "Jakość powietrza" oraz poprzez aplikację mobilną "Jakość powietrza w Polsce" 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy