Reklama

Reklama

GIF wycofuje z obrotu lek przeciwbólowy Katadolon

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu w całym kraju wszystkich serii leku Katadolon stosowanego w leczeniu bólu. Ma to związek z bezpieczeństwem stosowania zawartej w produkcie substancji czynnej.

Na stronie GIF poinformowano, że o wycofanie Katadolonu (kapsułki, 100 mg) wnioskował prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Lek zawiera substancję czynną flupirtynę. Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków stwierdził, że pozwolenia na dopuszczenia do obrotu, wydane dla produktów ją zawierających, powinny zostać wycofane w całej Unii Europejskiej.

Producenci leków mają obowiązek rygorystycznego dotrzymywania zgłoszonych we wniosku rejestracyjnym parametrów jakości. Zgłaszając lek do rejestracji, producent przedstawia specyfikację preparatu. W razie stwierdzenia jakiegokolwiek odstępstwa od przyjętych w niej parametrów, producenci występują z wnioskiem o wycofanie lub wstrzymanie obrotu. Zdarza się też, że lek jest wycofywany z uwagi na wysokie prawdopodobieństwo lub pewność, że jest niebezpieczny dla życia albo zdrowia. Do takich sytuacji dochodzi jednak rzadko.

Reklama

Katadolon jest wykorzystywany w leczeniu ostrego bólu u osób dorosłych.

Katarzyna Lechowicz-Dyl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje