Reklama

Reklama

Georgette Mosbacher o Janie Pawle II: Był i jest inspiracją miliardów ludzi na całym świecie

"Święty Papież Jan Paweł II miał ogromny wkład w upadek komunizmu w Europie, bronił praw człowieka i słynął z inicjatyw na rzecz pokoju. Był i cały czas jest inspiracją miliardów ludzi na całym świecie" - podkreśliła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W Krakowie studiował polonistykę, a później zdecydował o wstąpieniu do seminarium i wyborze kapłaństwa. Był biskupem pomocniczym i arcybiskupem metropolitą krakowskim. 16 października 1978 r. został wybrany na papieża.

Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym papieżem od 1864 r. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był drugim, co do długości w dziejach Kościoła.

Reklama

Zmarł 2 kwietnia 2005 r. Beatyfikowany został 1 maja 2011 r. przez papieża Benedykta XVI. W 2013 r. papież Franciszek uznał cud uzdrowienie Kostarykanki Floribeth Mora Diaz za wstawiennictwem Jana Pawła II. Kanonizacja odbył się 27 maja 2014 r. w Rzymie.

"100 lat temu w Wadowicach urodził się wyjątkowy człowiek - Karol Wojtyła. Święty Papież Jan Paweł II miał ogromny wkład w upadek komunizmu w Europie, bronił praw człowieka i słynął z inicjatyw na rzecz pokoju. Był i cały czas jest inspiracją miliardów ludzi na całym świecie" - napisała Mosbacher na Twitterze.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy