Reklama

Reklama

Gen. Roman Polko: Emil Czeczko niszczy reputacje swoich kolegów

​Żołnierz, który przekroczył granicę Białorusi, nie radził sobie z problemami. Stchórzył zamiast się z nimi zmierzyć - ocenił były dowódca jednostki specjalnej GROM, gen. dyw. rez. Roman Polko. Jego zdaniem 25-letni Emil Czeczko "zawiódł zaufanie wszystkich".

Gen. Polko stwierdził, że takiego precedensu, jak dezercja polskiego żołnierza połączona z ucieczką za granicę, sobie nie przypomina. - Dezercje się zdarzały, ale taka zdrada ojczyzny zdarza się pierwszy raz. Myślę że to pokłosie kłopotów osobistych tego żołnierza - powiedział.

Jak dodał, Emil Czeczko "nie radził sobie nie tylko w życiu wojskowym - bo z armii chciał odejść - ale z informacji, które do nas docierają, wygląda, że miał też problemy z prawem". - Zamiast się z nimi zmierzyć, ponieść konsekwencje swojego działania, próbować prostować sprawy, stchórzył i szuka protektora w osobie Łukaszenki. Zawiódł zaufanie wszystkich - ocenił Polko. 

Reklama

Gen. Polko: W wojsku żołnierz odpowiada za swojego partnera

Jego zdaniem żołnierz, który porzucił służbę "niszczy reputacje swoich kolegów, którzy na nią ciężko pracują". Odniósł się także do zasad naboru do armii, których przegląd zapowiedział dowódca operacyjny gen. broni Tomasz Piotrowski.

- Wiadomo, że w czasie krótkiej rekrutacji i rozmów psychologicznych nie pozna się człowieka. Kiedy prowadziliśmy rekrutacje do GROM, ten, który trafił do jednostki, i tak był jeszcze przez rok pod obserwacją pozwalającą sprawdzić, jak sobie radzi w warunkach skrajnego wyczerpania fizycznego i psychicznego, bo człowieka naprawdę poznaje się w stresie - przekazał.

Gen. Polko przyznał, iż do tej pory myślał, że w jednostkach wojskowych buduje się system koleżeństwa, "w którym żołnierz odpowiada za swojego partnera". - W trudnych sytuacjach to nie dowódca wysokiego szczebla podejmuje działania, tylko koledzy reagują, "prostują mu kręgosłup" albo zgłaszają, że dzieje się coś niepokojącego - żeby takiemu człowiekowi pomóc, a kiedy jest niestabilny emocjonalnie, z pewnością nie wprowadzać go do takich działań jak na granicy - mówił. 

Emil Czeczko - polski żołnierz uciekł na Białoruś

W piątek media poinformowały, że polski żołnierz porzucił służbę i uciekł na Białoruś. Wcześniej Białoruski Państwowy Komitet Graniczny (GPK), odpowiednik polskiej Straży Granicznej, podał informację, że polski żołnierz poprosił o azyl na Białorusi. Według mediów żołnierz miał problemy z prawem. Szef MON Mariusz Błaszczak zdymisjonował przełożonych 25-letniego mundurowego.

Dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski nazwał działanie żołnierza aktem dezercji. Zapowiedział przegląd kwestii naboru i pracy z żołnierzami.

Według Białoruskiego Państwowego Komitetu Granicznego chodzi o Emila Czeczko, urodzonego w 1996 r. Białoruska straż graniczna opublikowała również zdjęcia wojskowego z jego kont w mediach społecznościowych. GPK twierdzi, że polski żołnierz został zatrzymany przez patrol białoruskich pograniczników w czwartek po południu w okolicach Tuszemli w obwodzie grodzieńskim. Mężczyzna miał oświadczyć, że nie zgadza się z polityką polskich władz w sytuacji kryzysu migracyjnego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy