Reklama

Reklama

Gen. Koziej o nowej doktrynie wojennej Rosji

Rada Bezpieczeństwa Narodowego chce przeanalizować nową doktrynę wojenną Rosji pod kątem jej znaczenia dla bezpieczeństwa Polski - poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, generał Stanisław Koziej. W jego ocenie, trudno się spodziewać, aby Rosja podjęła zbrojne działania przeciwko Polsce. - Wywiera jednak informacyjną i gospodarczą presję na nasz kraj - dodał.

Według generała Kozieja, nowa doktryna, wydana w grudniu ubiegłego roku, sankcjonuje widoczną od kilku lat zmianę kursu rosyjskiej polityki. Dokument uwzględnia rosyjskie doświadczenia z opanowania Krymu i wojny na Ukrainie.
Komentując wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina, według którego Amerykanie szkolili w Polsce ukraińskich nacjonalistów, Koziej powiedział, że jest to element wojny informacyjnej prowadzonej przez Rosję. Dodał, że jeśli rząd uzna za wskazane wystosowanie oficjalnego protestu, to powinien to zrobić.

Gość Trójki przypomniał, że rosyjska doktryna wojenna ukazuje NATO jako źródło zagrożeń dla Rosji. - Prezydent Putin pokazuje, że członkowie Paktu zagrażają rosyjskiemu społeczeństwu - podkreślił. Zdaniem szefa BBN-u, trudno się spodziewać, aby Rosja podjęła zbrojne działania przeciwko Polsce. Wywiera jednak informacyjną i gospodarczą presję na nasz kraj. Wynika to między innymi z tego, że jesteśmy sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, uważanych przez Rosję za głównego wroga. 

Reklama

"Rosja chce zmienić obecny układ sił na świecie"

Generał Koziej podkreślił, że Rosja chce zmienić obecny układ sił na świecie i zająć pozycję porównywalną ze Stanami Zjednoczonymi. Szef BBN-u uznał za element kampanii zastraszania wypowiedź Władimira Putina, że Rosja jest gotowa do użycia broni atomowej.
Komentując ogłaszanie przez ministerstwo obrony planów zakupu uzbrojenia, generał Koziej powiedział, że wiele państw wzmacnia swoje armie. - Podawanie wiadomości na ten temat jest wykorzystywaniem tego, co i tak się robi, w wojnie informacyjnej - zaznaczył.  - Gdy inne państwa mówią o swoich zbrojeniach, nie ma sensu, aby Polska trzymała to w tajemnicy - podkreślił. 

"Strategiczne decyzje będą zapadały w Warszawie"

Gość Trójki dodał, że plany związane z bezpieczeństwem państwa są tworzone na wiele lat naprzód. Dlatego nie jest niczym dziwnym dyskusja o wieloletnich programach, dotyczących na przykład zakupów uzbrojenia.
Generał Koziej nie zgodził się z krytyką opozycji, dotyczącą nowego systemu dowodzenia siłami zbrojnymi. Wyjaśnił, że strategiczne decyzje będą zapadały w Warszawie, natomiast na przykład operacyjne dowództwo Marynarki Wojennej będzie się mieścić tam, gdzie stacjonuje flota, a zatem na Wybrzeżu.

Rosyjska doktryna wojenna w kontekście wniosków dla bezpieczeństwa Polski będzie w środę tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Rada zbierze się w nieco zmienionym składzie. W związku z rozwiązaniem klubu poselskiego Twój Ruch ze składu Rady został odwołany przewodniczący tej partii, Janusz Palikot.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy