Reklama

Reklama

Gdzie najlepiej oglądać zaćmienie Słońca? Prognoza pogody na 25 października

Zaćmienie Słońca można oglądać już we wtorek 25 października 2022 roku. Choć w naszym kraju będzie widoczne tylko częściowo, wiele osób szykuje się na to niezwykłe wydarzenie. Czy jednak pogoda pozwoli je swobodnie oglądać? W których regionach obserwatorzy będą mieli na to szansę, a gdzie będzie padać?

Częściowe zaćmienie Słońca 2022

Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce widoczne będzie we wtorek 25 października 2022 roku. W północno-wschodniej części naszego kraju zjawisko będzie najlepiej widoczne, ponieważ maksymalny stopień zakrycia gwiazdy wyniesie nawet 45 proc. Zaćmienie Słońca osiągnie swoje maksimum chwilę po godzinie 12, przy czym czas ten będzie się nieco różnił, w zależności od regionu.

Nie wszyscy jednak będą mogli cieszyć się wspaniałym widokiem. Pogoda raczej nie będzie sprzyjać obserwacji - na przeważającym obszarze niebo będzie zachmurzone.

Reklama

W żadnym punkcie świata zaćmienie nie będzie całkowite, jednak w Azji, w maksymalnej fazie, zakryte będzie ponad 80 proc. tarczy słonecznej. Całkowite zaćmienie będzie widoczne w Polsce dopiero w roku 2135.

Zaćmienie Słońca - jaka będzie pogoda?

IMGW-PIB (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy) zapowiada na 25 października wzrost zachmurzenia, a miejscami nawet opady deszczu. Najmniejsze prawdopodobieństwo opadów prognozowane jest w południowej części Polski. Szanse na przejaśnienia ma też centralna i zachodnia część naszego kraju.

Najgorzej będzie na północy i na wschodzie. Tam też zapowiadana jest najniższa temperatura, która osiągnie w dzień od 14 do 16 stopni Celsjusza.

W Gdańsku deszcz powinien ustać już przed godziną 9 i powrócić dopiero około 13. Niestety, duże zachmurzenie nadal będzie się utrzymywać. Podobnie w Olsztynie około południa deszczu nie będzie, ale i tak będzie pochmurno. Być może jednak obserwatorzy będą mieli szczęście i uda im się zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca.

Na pozostałym obszarze kraju temperatura w dzień będzie wynosić od 17 do nawet 21 stopni Celsjusza. Wiatr południowo-zachodni i zachodni, umiarkowany, a okresami porywisty.

Zaćmienie Słońca - jak bezpiecznie oglądać?

Zaćmienie Słońca to spektakularne zjawisko - nawet jeśli jest tylko częściowe. Żeby jednak oglądać je bezpiecznie, trzeba wyposażyć się w specjalną folię lub okulary. Można też obserwować Słońce przez maskę spawalniczą. Nigdy jednak nie należy spoglądać bezpośrednio na tarczę słoneczną - zwłaszcza przez teleskop czy lornetkę. Grozi to trwałym uszkodzeniem siatkówki oka. 

Czytaj też:

Zaćmienie Słońca ma prawo budzić niepokój. Tak zareaguje organizm

Reklama

Reklama

Reklama