Reklama

Reklama

Gdańsk: Manifestacja przed rezydencją abp. Sławoja Leszka Głódzia

W sobotę, w Dzień Dziecka, członkowie stowarzyszenia Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom zorganizowali przed rezydencją metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia manifestację przypominającą o ofiarach pedofilii wśród polskich duchownych.

Przed zabytkowym obiektem na gdańskiej Oruni, w którym na stałe mieszka metropolita zjawiło się ośmioro członków stowarzyszenia. Przynieśli ze sobą duży transparent z napisem "Byle kogo nie słuchamy" oraz wiele innych drobniejszych transparentów, które zostały zawieszone na ogrodzeniu rezydencji lub ustawione przy nim. Wiele napisów wykonano też kredą na chodniku i podjeździe prowadzącym do siedziby arcybiskupa.

Wśród haseł znalazły się m.in. takie: "Wierzymy ofiarom", "Głódź, gdzie twój humor żołnierza i wiara pasterza", "Party is over", "Leszku wyznaj grzechy, ponieść karę", "Obyś bał się Boga, tak jak ofiary boją się sprawców".

Reklama

Obok kartek z napisami działacze stowarzyszenia umieścili też na płocie zdjęcia dzieci, które były wykorzystywane seksualnie przez osoby duchowne oraz dziecięce zabawki umocowane tak, że tworzyły kształt krzyża.

"Domagamy się odpowiedzialności od hierarchów Kościoła"

"Ta manifestacja jest ciągłością różnych akcji, w których domagamy się odpowiedzialności instytucji Kościoła za zbrodnie pedofili. Domagamy się też odpowiedzialności od hierarchów Kościoła i poniesienia konsekwencji prawnych przez biskupów, kardynałów, episkopat - tych wszystkich, którzy wiedzieli o kościelnej pedofili, ukrywali to, przenosili sprawców do innych parafii, czym też umożliwiali dostęp do kolejnych ofiar" - powiedziała PAP Joanna Krysiak ze stowarzyszenia Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom.

"Jesteśmy tutaj dlatego też, że dzisiaj jest Dzień Dziecka. Gdyby Kościół wziął odpowiedzialność, ujawniły archiwa kościelne dotyczące pedofilii, przestał kręcić, mataczyć, ale naprawdę - z ręką na sercu, wziął odpowiedzialność, to zrobiłbym wielki prezent dzieciom. Bo to by oznaczało, że stoi po stronie dobra dzieci, bezpieczeństwa dzieci" - powiedziała Krysiak dodając, ze wówczas Kościół "miałby szansę oczyścić się z win i z hańby, która teraz na nim ciąży".

Manifestanci spędzili pod siedzibą arcybiskupa około pół godziny. Pikieta była zgłoszona w gdańskim magistracie i na miejscu prewencyjnie pojawili się policjanci. Jak poinformowała PAP oficer prasowa gdańskiej policji Karina Kamińska, pikieta przebiegła spokojnie.

Do chwili nadania depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza metropolity gdańskiego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy