Reklama

Reklama

Gazociąg Baltic Pipe już działa. Gaz płynie do Polski

Gazociągiem Baltic Pipe płynie już gaz do Polski - poinformowano na Twitterze Baltic Pipe Project. Oficjalnie gazociąg został otwarty we wtorek, 27 września. W najbliższych miesiącach nie będzie działał z pełną mocą, ze względu na nieukończone prace na terenie Danii.

"To dziś jest ten historyczny dzień. Rusza przesył gazu gazociągiem Baltic Pipe" - poinformowała na Twitterze spółka Gaz-System.

"Gazociągiem Baltic Pipe płynie już gaz do Polski" - dodał na Twitterze Baltic Pipe Project.

Gazociąg Baltic Pipe został oficjalnie otwarty we wtorek. Planowe przepływy gazu na zasadach komercyjnych zaczęły się jednak w sobotę, wraz z początkiem tzw. roku gazowego.

Jedynym użytkownikiem systemu Baltic Pipe będzie na razie PGNiG. Spółka wykupiła większość ze zdolności przesyłowej gazociągu, która docelowo ma wynieść 10 mld m sześc. rocznie. PGNiG będzie sprowadzać gaz z własnego wydobycia na szelfie norweskim oraz kupiony u innych producentów.

Reklama

Baltic Pipe działa, ale nie z pełną mocą

Gazociąg jest wspólną inwestycją operatorów systemów przesyłowych gazu z Polski i Danii - Gaz-Systemu i Energinetu. Gaz-System jest właścicielem i operatorem części zaczynającej się na brzegu duńskiej wyspy Zelandia i biegnącej do Polski po dnie Bałtyku.

Budowa została ukończona w 2022 roku, za wyjątkiem dwóch odcinków na terenie Danii, gdzie w 2021 roku na kilka miesięcy wstrzymano prace ze względu na uchylenie pozwoleń środowiskowych. Dlatego przez pierwsze miesiące system ma działać tylko z częściową mocą. Jak oceniał podczas oficjalnego otwarcia prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, od soboty przepływ gazu powinien być na poziomie 200 tys. metrów sześciennych na godzinę przy przepustowości nominalnej ponad 1 mln metrów sześciennych na godzinę.

Według ostatnich informacji Energinetu budowa tych odcinków powinna skończyć się w październiku, a w listopadzie zostaną one poddane próbom. Energinet spodziewa się, że pełną moc system Baltic Pipe osiągnie pod koniec listopada. Natomiast w pierwszych dniach eksploatacji gazociąg nie będzie przesyłał jeszcze do Polski gazu z szelfu norweskiego. Jak poinformował Energinet, do 1 października nie skończono jeszcze wszystkich testów rozbudowanego terminala Nybro, do którego będzie trafiał gaz z norweskich złóż. Opóźnienie wynosi około tygodnia. Dlatego do Polski na razie tłoczony będzie gaz duński.  

Baltic Pipe ma uniezależnić Polskę od rosyjskiego gazu. Czy tak się stanie?

Reklama

Reklama

Reklama