Reklama

Reklama

"Gang Suchego" rozbity. 43 osoby zatrzymane

43 osoby związane z multi-przestępczym "gangiem Suchego", specjalizującym się m.in. w produkcji i obrocie narkotykami, wyrobami tytoniowymi i handlu bronią, zatrzymano w Polsce, Niemczech i Francji - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Łukasz Łapczyński.

Wśród zatrzymanych jest szef grupy Dominik O., pseudonim "Suchy". Śledczy przedstawili mu osiem zarzutów, w tym m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Pozostali są podejrzani m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcję ponad 900 kg amfetaminy, obrót narkotykami, bronią palną m.in. karabinami Kałasznikowa i pistoletami maszynowymi PM-63, oraz o kradzieże luksusowych aut. "Jeden z zatrzymanych odpowie za usiłowania zabójstwa" - powiedział Łapczyński.

Wielowątkowe śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie i funkcjonariusze CBŚP. Obejmuje ono okres od 2000 do 2016 r. "Sprawa jest rozwojowa" - powiedział Łapczyński.

Reklama

Z ustaleń śledczych wynika też, że grupa Suchego była ściśle powiązana z innymi gangami działającymi na terenie Warszawy i innych miast, w tym "grupą mokotowską", "żoliborską", "szkatułową" i "mławską".

W akcji uczestniczyło 330 policjantów

W rozbiciu gangu Suchego uczestniczyło ponad 330 policjantów; była to jedna z większych międzynarodowych operacji polskiej prokuratury i CBŚP na terenie Europy w ostatnim czasie - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

Zatrzymano w sumie 43 osoby, w tym trzy we Francji i Niemczech oraz przeszukano 75 domów, mieszkań i magazynów w Polsce i cztery obiekty poza granicami.

"Policjanci znaleźli i zabezpieczyli kilka jednostek broni palnej z amunicją, znaczne ilości narkotyków, fałszywe banknoty euro, papierosy bez polskich znaków akcyzy oraz krajankę tytoniową służącą do wyrobu papierosów" - powiedziała rzeczniczka CBŚP.

"Dodatkowo 11 podejrzanych zostało doprowadzonych do Prokuratury Okręgowej w Warszawie z aresztów śledczych i zakładów karnych, gdzie są pozbawieni wolności w innych sprawach" - powiedziała Jurkiewicz.

W akcji wzięło udział ponad 330 policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji, wspomaganych m.in. przez funkcjonariuszy z Komendy Stołecznej Policji oraz Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP. Śledczy działali we współpracy z funkcjonariuszami z Holandii, Niemiec i Francji oraz agencjami Europol i Eurojust.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy