Reklama

Reklama

Fogiel: Wniosek w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO wpłynął do Sejmu

Do Sejmu wpłynął wniosek w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO - przekazał w środę rzecznik PiS Radosław Fogiel. - Jest pełna wola polityczna, żeby posłowie na tym posiedzeniu zajęli się tym wnioskiem, myślę, że nie będzie z tym problemu - dodał. Sejm w czwartek będzie głosował nad ustawą ws. nowych członków Sojuszu.

Radosław Fogiel na konferencji prasowej w Sejmie poinformował, że porządek obrad Sejmu prawdopodobnie zostanie rozszerzony.

- Z rzeczy nowych, które się w porządku obrad powinny znaleźć, możemy potwierdzić, że wpłynął wniosek związany z ratyfikacją członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. Będzie to za chwilę dosłownie przedmiotem obrad Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów - powiedział rzecznik PiS.

- Jest pełna wola polityczna z naszej strony, żeby to już na tym posiedzeniu Sejmu stanęło i żeby Sejm sprawę rozpatrzył, myślę, że tutaj nie będzie z tym problemu - dodał.

Reklama

W czwartek w Sejmie głosowanie nad projektem ws. przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO

Sejmowe komisje obrony i spraw zagranicznych na wspólnym posiedzeniu w środę, o godz. 20 zajmą się dwoma projektami ustaw ws. wyrażenia przez prezydenta zgody na akcesję Szwecji i Finlandii do NATO - poinformowała strona internetowa Sejmu.

Będzie to pierwsze czytanie obu projektów. Uzasadnienia ma przedstawić minister spraw zagranicznych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ursula von der Leyen: Musimy być przygotowani na wstrzymanie dostaw gazu z Rosji 

Zgodnie z harmonogramem obrad, Sejm planuje przeprowadzić drugie czytanie projektów w czwartek w godz. 18.00-19.30, przewidziano 5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenia w imieniu kół. Po godz. 19.30 odbędzie się głosowanie na projektami.

Aby Szwecja i Finlandia mogły dołączyć do NATO, konieczne będzie ratyfikowanie takiej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie Sojuszu. W Polsce proces ratyfikacji wymaga uchwalenia przez parlament specjalnej ustawy, w której wyrażona zostaje zgoda na ratyfikację przez prezydenta protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego. Ustawa taka jest uchwalana zwykłą większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów.

Następnie ustawa trafia pod obrady Senatu i do podpisu prezydenta. 

Podpisanie protokołów akcesyjnych Finlandii i Szwecji

Ambasadorowie krajów NATO we wtorek podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Aby Szwecja i Finlandia mogły dołączyć do NATO, konieczne będzie ratyfikowanie takiej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie Sojuszu.

W Polsce proces ratyfikacji wymaga uchwalenia przez parlament specjalnej ustawy, w której wyrażona zostaje zgoda na ratyfikację przez prezydenta protokołu do traktatu północnoatlantyckiego. Ustawa taka jest uchwalana zwykłą większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. Następnie ustawa trafia pod obrady Senatu i do podpisu prezydenta. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy