Reklama

Reklama

​Firma Marcina Szumowskiego z gigantyczną dotacją. Wyniki kontroli poselskiej

Podczas rządów PiS firma brata ministra zdrowia, Marcina Szumowskiego, otrzymała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 140 mln zł - informuje poseł PO Michał Szczerba. Polityk podjął kontrolę poselską po tym, jak w sprawie biznesu Szumowskiego pojawiły się niejasności. - Kwoty, które podane zostały w materiale, odbiegają, w niektórych przypadkach zasadniczo, od rzeczywiście przyznanych dotacji - powiedział Interii Marcin Szumowski.

Jako pierwsza o niejasnościach w sprawie firmy OncoArendi pisała "Gazeta Wyborcza". Wskazywała ona, że brat ministra Łukasza Szumowskiego - Marcin Szumowski jest właścicielem spółki OncoArendi (Szumowski prostuje, że jest prezesem, nie właścicielem - przyp. red.), która "niczego nie produkuje i nie sprzedaje, a utrzymuje się tylko z grantów na badania naukowe i poszukiwanie nowych leków".

"GW" analizowała także sprawę skokowego wzrostu wartości firm, jakimi dysponuje Marcin Szumowski. Gazeta próbowała uzyskać te informacje od samego właściciela, jednak odpowiedzi przyniosła dopiero kontrola poselska w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Reklama

140 mln zł dotacji

Jak wynika z ustaleń, do których dotarł poseł PO Michał Szczerba - od 2015 roku (czyli od momentu objęcia rządów przez PiS - przyp. red.) Marcin Szumowski dostał od NCBiR 140 mln zł dotacji.

Poseł Szczerba wytyka na Twitterze, że w niedawnym wywiadzie dla Money.pl Łukasz Szumowski wskazywał, że jego brat "traci pieniądze, odkąd został on ministrem zdrowia". Z zamieszczonych wyników kontroli nie wynika jednak, aby rotacja na tym stanowisku (Szumowski objął tekę ministra w 2018 roku - przyp. red.) spowodowała zmniejszenie dotacji. 

Marcin Szumowski: Niektóre kwoty odbiegają od przyznanych dotacji

Zapytaliśmy Marcina Szumowskiego, prezesa firmy OncoArendi, czy prawdziwe są kwoty dotacji ujawnione przez posła Michała Szczerbę. - Kwoty, które podane zostały w materiale odbiegają, w niektórych przypadkach zasadniczo, od rzeczywiście przyznanych dotacji - odpowiedział Interii Marcin Szumowski. Zapowiedział także przysłanie nam "dokładnego wykazu uzyskanych grantów".

Z informacji przesłanych tvn24.pl przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wynika, że OncoArendi Therapeutics samodzielnie lub w konsorcjum z innym podmiotem otrzymała ok. 180 milionów dofinansowania w latach 2012-2020 na 11 projektów, z czego ponad 140 milionów złotych to kwoty, które przyznano od 2015 roku.

Rzecznik Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Kamil Melcer powiedział w rozmowie z TVN24, że firma OncoArendi Therapeutics "od 2012 do maja 2020 roku 16-krotnie ubiegała się o dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju samodzielnie bądź jako członek konsorcjum, na przykład z inną jednostką naukową".

- 11 razy takie dofinansowanie w ramach konkursu, przy ocenie niezależnych ekspertów, otrzymała - poinformował Melcer.

Zaznaczył jednak, że "samo przyznanie dofinansowania nie oznacza wypłaty środków w tej kwocie". - Dla przykładu podmiot, który uzyskuje dofinansowanie w kwocie 20 milionów złotych, jest zobowiązany do realizacji zgłoszonego w konkursie projektu badawczo-rozwojowego zgodnie z zawartą z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umową, regulującą także zasady wypłacania środków, które są przekazywane w transzach, a nie w całości - zaznaczył.

Tłumaczenie ministra

We wspomnianym wywiadzie minister Szumowski tłumaczy, że nie miał nic wspólnego ze wspieraniem biznesu brata. Wskazuje również, że nie miał on nadzoru nad NCBiR, które to finansowanie przyznawało. 

Instytucja ta podlega nadzorowi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie od 2016 roku Szumowski był wiceministrem. Faktycznie, nie zajmował się on wówczas wspomnianym nadzorem, jednak jak ustalił "Fakt", w 2017 roku Szumowski robił to w zastępstwie za innego wiceministra nauki - Piotra Dardzińskiego. 

W 2017 roku spółka Marcina Szumowskiego otrzymała dwie największe w zestawieniu dotacje - 24 i 29,5 mln zł.

Seria problemów

Minister Szumowski ma w ostatnim czasie także kilka innych problemów. "Gazeta Wyborcza" analizuje majątek szefa resortu zdrowia i jego żony. Sam minister wykazuje w swoim oświadczeniu majątkowym oszczędności w wysokości 1134 zł.

Gazeta podkreśla jednak, że "wartość spółki Szumowski Investments urosła przez ostatnie cztery lata z 40 tys. do ponad 40 mln zł". Jej właścicielem jest brat ministra, Łukasz Szumowski pozbył się udziałów po objęciu państwowej funkcji. Przejęła je jednak żona ministra - precyzuje gazeta. 

Wpływy żony z tego tytułu nie są jednak znane, gdyż Szumowscy posiadają rozdzielność majątkową.

Szumowski ma także poważny problem z podpisaniem przez Ministerstwo Zdrowia umowy na zakup wadliwych maseczek wartych ok. 5 mln zł. Pośrednikiem w zakupie był znajomy rodziny Szumowskich - więcej na ten temat tutaj.

#POMAGAMINTERIA

Fundacja Centaurus - największy w Europie azyl dla koni walczy o przetrwanie swoje oraz podopiecznych. Z powodu epidemii COVID z dotacji wycofują się kolejne upadające firmy i tracący pracę darczyńcy. Na to wszystko nakłada się susza, która spowodowała dwukrotny wzrost cen siana. Sytuacja jeszcze nigdy nie była tak dramatyczna. Organizacja walczy o swoje być albo nie być. Pomóż i ocal setki zwierząt od śmierci! Sprawdź szczegóły >>>


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy