Reklama

Reklama

Fikcyjny eksport towarów na terytorium Ukrainy. Trzy osoby w rękach CBA

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby w sprawie fikcyjnego eksportu towarów na terytorium Ukrainy.

Publikujemy komunikat CBA dot. zatrzymania

Ustalenia funkcjonariuszy z łódzkiej delegatury CBA wskazywały na istnienie przestępczego procederu polegającego na powoływaniu się na wpływy w organach celnych w związku z fikcyjnym eksportem towarów na terytorium Ukrainy. Uzyskanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza obszar celny UE miało być opłacane łapówkami dla funkcjonariuszy celnych.

Niedługo trzeba było czekać na rozstrzygającą realizację "na gorąco".

Bezpośrednio po przyjęciu korzyści majątkowej - blisko 14 tys. zł - agenci CBA, zatrzymali Larysę O. pochodzenia ukraińskiego oraz obywatelkę Ukrainy Larysę B. Godzinę później zatrzymano Franciszka O., także pochodzenia ukraińskiego.

Reklama

Przeszukano miejsca zamieszkania i biura użytkowane przez zatrzymanych, zabezpieczono znaczną ilość gotówki. Zabezpieczono dokumentację podatkowo-księgową w 13 firmach na terenie całej Polski, wobec których zaistniało podejrzenie, iż mogą brać udział w tym przestępczym procederze. Prokurator przedstawił  zatrzymanym zarzuty płatnej protekcji.

Larysa O. decyzją sądu została tymczasowo aresztowana na 2 miesiące.

Wobec Larysy B. prokuratura zastosowała poręczenie majątkowe w wysokości 15 tys. zł, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu, a wobec Franciszka O. - poręczenie majątkowe w wysokości 8 tys.  zł i dozoru policji.

Prokuratura Okręgowa w Łodzi powierzyła śledztwo do prowadzenia w całości Delegaturze CBA w Łodzi. Sprawa jest rozwojowa.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy