Reklama

"FAZ": Partia Biedronia chce postawić Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu

Informując w poniedziałek o powstaniu partii Roberta Biedronia, niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podkreśla, że nowe ugrupowanie ma zamiar postawić Jarosława Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu.

Informacja o powstaniu nowej partii Biedronia "Wiosna" ukazała się w poniedziałek na pierwszej stronie opiniotwórczej gazety. "FAZ" nazywa Biedronia "najbardziej znanym polskim działaczem LGBT", a jego partię ugrupowaniem "lewicowo-liberalnym".

Cytując fragment programowego przemówienia lidera, redakcja zwraca uwagę na zapowiedź "zakończenia mroźnej zimy w polskiej polityce".  "FAZ" zwraca uwagę na obietnicę przywrócenia prymatu konstytucji i postawienia przed Trybunałem Stanu "rządzących za kulisami", co - zdaniem redakcji - jest odniesieniem do przewodniczącego PiS.

Reklama

Wśród poruszonych przez Biedronia tematów "FAZ" wymienia zapowiedź rezygnacji z węgla do 2035 roku oraz pozwolenie na aborcję do końca trzeciego miesiąca. "Zabrakło wypowiedzi o polityce zagranicznej, jednak Biedroń, który przez dłuższy czas mieszkał w Berlinie, uważany jest za entuzjastę Europy" - czytamy na stronie tytułowej "FAZ".

Człowiek sukcesu

W osobnym materiale zatytułowanym "Człowiek sukcesu", warszawski korespondent "FAZ" Gerhard Gnauck przybliża czytelnikom sylwetkę Biedronia.  Niemiecki dziennikarz przypomina, że Biedroń od 2001 roku uczestniczył w walce przeciwko homofobii. Zaczynał karierę w "postkomunistycznym, umiarkowanie lewicowym SLD", by następnie w 2011 roku związać się z "enfant terrible" polskiej polityki - antyklerykalnym Januszem Palikotem. Gnauck wspomina też o jego działaniach w charakterze prezydenta Słupska.

"Na tym stanowisku pokazał, że stoi mocno na ziemi, potrafi znaleźć wspólny język z bardzo różnymi grupami ludzi i w dodatku zna się trochę na gospodarce" - czytamy w "FAZ". Gnauck nazywa Biedronia "talentem w komunikowaniu się (z wyborcami) i showmanem".  Obecnie nadchodzi czas organizacji i programu. Autor zwraca uwagę, że w kampanii Biedroń opiera się na doświadczonych fachowcach z SLD i Ruchu Palikota.

Mało miejsca dla mniejszych partii

"FAZ" zaznacza, że rywalizacja dwóch największych partii - PiS i PO "utrudnia życie" mniejszym ugrupowaniom. Biedroń oświadczył, że może sobie wyobrazić koalicję z liberałami - zauważa na zakończenie Gnauck. 

O Biedroniu pisze też wydawany w Berlinie dziennik "Tagesspiegel". Jako działacz gejowski, żyjący na swój sposób i zgodnie ze swoimi przekonaniami, jest Biedroń "czystym przeciwieństwem" odnoszącego dziś sukcesy PiS-u, który pomimo skandalu dotyczącego nieruchomości w otoczeniu Jarosława Kaczyńskiego, cieszy się nadal prawie 40-proc. poparciem - czytamy w "Tagesspieglu".

Jacek Lepiarz, redakcja polska Deutsche Welle

Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama