Reklama

Reklama

Fałszywe sklepy z węglem. PGG zawiadomiła służby

Oszuści wykorzystują kryzys energetyczny i zakładają fałszywe strony podobne do e-sklepu Polskiej Grupy Górniczej. Ich adresy mają zmylić potencjalnych klientów. "To nowy sposób oszustów, aby was okraść!" - ostrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego. Z kolei PGG zgłosiła sprawę na policję.

Prawdziwy adres internetowy sklepu Polskiej Grupy Górniczej to sklep.pgg.pl. Eksperci wykryli dotąd pięć fałszywych stron: pgg-wegiel.pl, pgg-wegiel.info, ewęgiel.pl, hurt-opal.pl oraz pggsklep.com.pl.

Te oraz inne witryny, imitujące sklep PGG, mają więc podobne adresy do tego kierującego na prawdziwą stronę. Ponadto umieszczono na nich identyczne grafiki oraz logotypy.

CSIRT KNF wyjaśniło, że oszuści, którzy podszywają się pod e-sklep PGG, zachęcają do kupna węgla, oferując niższe ceny niż rynkowe. Wymagają przelania pieniędzy na wskazany przez nich numer konta bankowego. "To nowy sposób oszustów, aby Was okraść!" - czytamy w ostrzeżeniu.

Reklama

Strony oszustów zablokowane, ale mogą pojawić się następne

- Fałszywe strony zostały zablokowane i wpisane na listę niebezpiecznych witryn. Zgłosiliśmy również tę sytuację na policję - powiedział w "Wydarzeniach" Polsatu rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Jak dodał, Grupa nie ma informacji od klientów, aby ktoś z nich padł ofiarą oszustów i zapłacił za węgiel, którego nie otrzymał. Nie zgłoszono również wyłudzenia danych osobowych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy