Fakty dnia: 1 marca 2016 roku
Prezentujemy najważniejsze wydarzenia dnia z kraju i ze świata.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. "Mogę mówić dzisiaj o wielkiej dumie, jaką jest możliwość kontynuowania drogi, opowiadania i honorowania prawdziwej polskiej historii i prawdziwych bohaterów, drogi, którą wytyczył pan prezydent profesor Lech Kaczyński działalnością w przestrzeni polityki historycznej całego swojego życia " - mówił podczas obchodów święta prezydent Andrzej Duda.
Więcej na ten temat TUTAJ
Od dziś obowiązuje nowa lista leków refundowanych
Od dziś obowiązuje nowa lista leków refundowanych, na której znajduje się 46 nowych produktów dostępnych w aptekach. Dla 191 leków obniżone zostaną ceny.
Więcej na ten temat TUTAJ
Ruszyły infolinie na temat programu "Rodzina 500 plus"
We wtorek w resorcie oraz we wszystkich województwach uruchomione zostały infolinie na temat programu "Rodzina 500 plus" - poinformowała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.
Numery infolinii można znaleźć na stronie internetowej resortu
Więcej na ten temat TUTAJ
UNHCR: Europa na krawędzi kryzysu humanitarnego
Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) ostrzega, że gwałtowny napływ migrantów na północną granicę Grecji może przerodzić się w katastrofę humanitarną. Według rządu w Atenach w marcu na granicy z Macedonią może być ok. 70 tys. osób.
Więcej na ten temat TUTAJ
IPN opracował listę 21 dygnitarzy PRL, którzy mogą ukrywać tajne dokumenty
Instytut Pamięci Narodowej opracował listę 21 byłych dygnitarzy PRL z lat 70. i 80. ubiegłego wieku, którzy mogą ukrywać tajne dokumenty. Lista została wysłana do oddziałów IPN - podała "Gazeta Wyborcza".
Jak napisała "GW " w artykule pt. "Policja historyczna w akcji", 23 lutego listę wysłał do oddziałów IPN Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu. Zdaniem "GW", powołując się na polecenie prezesa IPN Łukasza Kamińskiego, poprosił on o "pilne zebranie od podległych Państwu pracowników wszelkich udokumentowanych informacji dotyczących możliwości zagarnięcia przez byłych funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa państwa PRL dokumentów podlegających przekazaniu do zbioru archiwalnego IPN".
Więcej na ten temat TUTAJ
Sprawdź także komentarz IPN do sprawy "Listy 21"
Rząd przyjął projekt ustawy, która umożliwi przyjęcie w Polsce obcych wojsk
We wtorek rząd przyjął projekt ustawy, która tworzy podstawę prawną do przyjęcia obcych wojsk, np. tzw. szpicy NATO, dla wzmocnienia polskich sił zbrojnych jeszcze w czasie pokoju - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Przygotowany przez MON projekt ma znowelizować przepisy ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium RP oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium, która reguluje, kto i kiedy wydaje zgodę na obecność zagranicznych żołnierzy w naszym kraju.
Projekt tworzy podstawy prawne, dzięki którym - jak pisze CIR - "obce wojska będą mogły prowadzić operacje wojskowe (inne niż ćwiczenia) w czasie pokoju na terytorium Polski". "W praktyce będą mogły udzielić wsparcia naszemu krajowi w razie konieczności podjęcia działań prewencyjnych, odstraszających lub wymagających użycia sił wysokiej gotowości (np. tzw. szpicy NATO - PAP) na polskim terytorium lub w przestrzeni powietrznej naszego kraju" - podano w komunikacie CIR.
Więcej na ten temat TUTAJ
Diana Rudnik rozstaje się z TVP
Prezenterka serwisów w TVP Info Diana Rudnik odchodzi z telewizji publicznej - podał portal wirtualnemedia.pl. Rudnik - według informacji portalu - wczoraj mailowo pożegnała się z kolegami z kanału i podziękowała za 10 lat pracy.
Więcej na ten temat TUTAJ