Reklama

Reklama

​"Fakt": Sądy tylko dla bogatych

Ministerstwo Sprawiedliwości forsuje podwyżkę opłat sądowych, by rozładować kolejki w wymiarze sprawiedliwości - czytamy w "Fakcie".

Według resortu obecne opłaty są "niedostosowane do rzeczywistości", ponieważ Polacy zarabiają coraz więcej. Zarzucono też obywatelom, że wnioski o pisemne uzasadnienie rozstrzygnięcia składane są "bez kalkulacji, czy rzeczywiście są potrzebne".

O ile wzrosną więc opłaty?

Za pozew rozwodowy trzeba będzie zapłacić nie 600 złotych, jak to jest obecnie, a 2 tys. zł. Sporządzenie uzasadnienia będzie kosztowało 100 złotych (obecnie - 0). Opłata podstawowa wzrośnie z 30 do 100 złotych. Opłata przy składaniu pozwu grupowego po zmianach będzie wynosić od 300 do 20 tys. zł (obecnie od 100 do 10 tys.).

Reklama

Zbigniew Ziobro zapowiada, że zmiany przyspieszą postępowania przed sądami cywilnymi.

Więcej w "Fakcie".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy