Reklama

Reklama

Ewa Kopacz: ŚDM wielką promocją dla Polski

Rząd nie jest organizatorem Światowych Dni Młodzieży, ale czuje na sobie odpowiedzialność, m.in. związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa pielgrzymom - powiedziała we wtorek po posiedzeniu rządu premier Ewa Kopacz. Jak dodała, ŚDM będą wielką promocją dla Polski.

Światowe Dni Młodzieży, w których udział ma wziąć papież Franciszek, odbywać się od 26 do 31 lipca 2016 r. w Krakowie, pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".

"My nie jesteśmy organizatorem Światowych Dni Młodzieży, ale czujemy na sobie odpowiedzialność, bo wiemy, jak wielką promocją będą te Światowe Dni Młodzieży dla Polski" - powiedziała Kopacz dziennikarzom. Dodała, że obowiązkiem rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom wydarzenia, a na to potrzebne są pieniądze.

Premier wyliczała, że koszty dla rządu to m.in. dodatkowa obsługa medyczna, zabezpieczenie szpitali polowych, pełnej mobilizacji na izbach przyjęć i w szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz wydłużony, 24-godzinny czas pracy karetek, wynajęcie ich z innych regionów. Jak dodała, finansowanie tego musi być zupełnie inne niż w ramach podpisanych kontraktów.

Reklama

Dodała, że "pieniądze, które będą dedykowane na obsługę ŚDM, znajdą się w poszczególnych resortach". Kopacz przypomniała, że podjęta już została decyzja, by wizy dla uczestników ŚDM2016 były bezpłatne.

Jak mówiła, według szacunków MSW i MAC oraz wojewody małopolskiego na ŚDM w Krakowie przybędzie ok 2 mln 600 tys. osób.

W związku z tym - dodała premier - pierwotnie przygotowywany na to wydarzenie teren między Krakowem a Wieliczką (tzw. Campus Misericordia) może okazać się za mały i konieczne będzie jego poszerzenie i modernizacja. Według Kopacz może on teraz pomieścić 1-1,2 mln osób na stojąco.

Premier poinformowała, że burmistrz Wieliczki zwrócił się do niej o pomoc finansową związaną z odpowiednim przygotowaniem tego terenu. Wniosek będzie rozpatrywany.

Światowe Dni Młodzieży to odbywający się co 2-3 lata cykl spotkań młodzieży z całego świata, zapoczątkowany przez Jana Pawła II w 1985 r. W ostatnich Światowych Dniach Młodzieży, które odbyły się w 2013 r. w Rio de Janeiro, uczestniczyło około 3,5 mln osób. Polska będzie gospodarzem wydarzenia po raz drugi; poprzednio gościła młodych w 1991 r. w Częstochowie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy