Reklama

​Episkopat zajął się narzeczonymi i rozwodnikami

Biskupi apelują o kształtowanie właściwych postaw narzeczonych i przypominają, że osoby żyjące w nowych związkach po rozpadzie małżeństwa "nie są wyłączone z Kościoła".

Konferencja Episkopatu Polski zaapelowała do wszystkich stron życia politycznego i społecznego o wzajemny szacunek, pojednanie i budowanie jedności i pokoju. Wszystkich Polaków biskupi proszą o modlitwę w intencji ojczyzny.

We wtorek zakończyło się dwudniowe zebranie plenarne KEP poświęcone m.in. małżeństwom i pomocy dla Syrii.

"W perspektywie zbliżających się Świąt Wielkanocnych biskupi zwracają się do wszystkich stron życia politycznego i społecznego z gorącym apelem o wzajemny szacunek, o autentyczną i roztropną troskę o dobro wspólne, o pojednanie i budowanie jedności i pokoju. Wszystkich Polaków żyjących w kraju i poza jego granicami proszą o modlitwę w intencji Ojczyzny" - stwierdzają w komunikacie po obradach biskupi.

Reklama

Wspieranie narzeczonych i rozwodników

Głównym tematem zebrania plenarnego KEP było wsparcie rodzin na każdym etapie wspólnoty małżeńskiej. Hierarchowie ocenili, że przy przygotowaniu narzeczonych do małżeństwa konieczne jest większe zaangażowanie księży i doświadczonych małżonków w kształtowaniu postaw narzeczonych.

Episkopat przypomniał, że nie są wyłączone z Kościoła osoby, które po rozpadzie sakramentalnego małżeństwa żyją w nowym związku. "Są one ciągle członkami żywego i mistycznego Ciała Jezusa Chrystusa" - podkreślili prosząc o modlitwę w intencji małżonków i dzieci, których dotknął rozpad małżeństwa oraz o wsparcie takich osób.

Pomoc Syryjczykom

Zebranie plenarne KEP omawiało też misję polskiej Caritas do Syrii. W ramach programu "Rodzina-rodzinie" ponad 7 tys. polskich darczyńców wspiera 2 tys. 225 rodzin w Aleppo. Pomoc polega na przekazywaniu 510 zł miesięcznie przez pół roku jednej określonej rodzinie w Syrii - przypomniał na konferencji prasowej po obradach KEP jej przewodniczący abp Stanisław Gądecki.

KEP zdecydowała, że w Niedzielę Miłosierdzia - 23 kwietnia - w kościołach zostanie zorganizowana specjalna zbiórka do puszek na rzecz ofiar wojny w Syrii.

Biskupi podtrzymali swoje stanowisko z poprzedniego spotkania dotyczące utworzenia korytarzy humanitarnych. "Do tego potrzebna jest pomoc rządu" - przypomniał abp Gądecki.

W poniedziałek biskupi uczcili czwartą rocznice wyboru papieża Franciszka. W imieniu polskiego kościoła skierowali życzenia do papieża a w warszawskiej Bazylice Św, Krzyża odprawili mszę dziękczynną za jego pontyfikat.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: episkopat

Reklama

Reklama

Reklama