Reklama

Reklama

Episkopat: Program duszpasterski Kościoła katolickiego pod hasłem "Idźcie i głoście"

​W niedzielę, wraz z początkiem Adwentu, w Kościele katolickim w Polsce rozpoczyna się nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Na ten rok Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski przygotowała Program Duszpasterski pod hasłem "Idźcie i głoście" - podało biuro prasowe KEP.

To ostatnia, czwarta część programu na lata 2013-2017. Tegoroczny program zwraca uwagę przede wszystkim na wezwanie do ewangelizacji.

"W ostatnim, czwartym roku programu duszpasterskiego chcemy podjąć tematykę skutków i owoców naszego zjednoczenia z Chrystusem w chwili chrztu świętego" - podkreśla przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki we wstępie do publikacji "Idźcie i głoście" zawierającej program duszpasterskim na rok 2016/2017.

Wyjaśnia jednocześnie, że "każdy ochrzczony jest powołany przez Boga do zaangażowania się na rzecz głoszenia światu Ewangelii". Zachęca do włączenia się w tę misję "nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzież, których entuzjazm i zaangażowanie są - jak pisze abp Gądecki - potrzebne w Kościele".

Reklama

Rok Świętego Brata Alberta

W kontekście kończącego się Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, przewodniczący KEP podkreśla, że okazją do jego kontynuowania będzie w Polsce Rok Świętego Brata Alberta. Przypomniał jednocześnie, że został on ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski z okazji 100-lecia śmierci tego świętego i potrwa od 25 grudnia 2016 roku do 25 grudnia 2017 roku.

"W kontekście tematu roku "Idźcie i głoście" przykład świętego Brata Alberta stanie się okazją do uwiarygodnienia czynami miłosierdzia tego, co będziemy głosić" - pisze abp Gądecki. Przypomina też, że w roku 2017 czeka nas również 100. rocznica objawień fatimskich, w których Matka Boża wzywała do nawrócenia, pokuty i modlitwy różańcowej oraz nabożeństw wynagradzających w pierwsze soboty miesiąca.

Abp Stanisław Gądecki do 2016 roku był przewodniczącym Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, która przygotowała Program Duszpasterski Kościoła katolickiego w Polsce na lata 2013-2017. Również obecny przewodniczący tej Komisji abp Wiktor Skworc zachęca do tego, by "wszyscy, którzy uświadamiają sobie, że są ochrzczeni, że przyjęli dar Ducha Świętego, poczuli się misjonarzami".

Abp Skworc wyjaśnia, że bycie chrześcijaninem oznacza uczestniczenie w misji Chrystusa.  "Mamy iść i głosić, mamy świadczyć o Jezusie Chrystusie. I niech każdy z nas przejmie się tą rolą" - mówi abp Skworc.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy