Episkopat: Na wolnej niedzieli zyskają wszyscy, wierzący i niewierzący
W piątkowym spotkaniu biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze jednym z tematów obrad będzie kwestia ograniczenia handlu w niedzielę. Episkopat Polski jest za przyjęciem obywatelskiego projektu ustawy, która ograniczyłaby niedzielny handel.
Na wolnej niedzieli zyskają wszyscy, wierzący i niewierzący - mówi arcybiskup Stanisław Gądecki przewodniczący Episkopatu Polski.
Arcybiskup podkreśla, że każdy człowiek potrzebuje wypoczynku. Tymczasem neoliberalizm w Polsce tak rozluźnił praktykę zatrudniania, że pracownicy mają niewiele do powiedzenia. "Na początku stoi pieniądz i ekonomia, a człowiek jest sprowadzony do roli narzędzia" - powiedział.
Według Episkopatu Polski proponowana ustawa bierze w obronę około milion trzysta tysięcy osób, szczególnie kobiet, pracujących zawodowo w niedziele i dni świąteczne.
W związku z przypadającą w 2018 roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości podczas spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych duchowni będą rozmawiać także o udziale i organizacji obchodów przez Kościół katolicki, nowej inicjatywie modlitewnej "Różaniec do granic" i kwestii materii Eucharystii.
W sobotę 26 sierpnia biskupi wezmą udział w uroczystościach Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Mszy o godzinie 11.00 na jasnogórskim szczycie będzie przewodniczył arcybiskup Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, a homilię wygłosi prymas Polski Wojciech Polak. W czasie mszy nastąpi odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.
Tegoroczne uroczystości są związane z głównymi obchodami 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.