Reklama

Reklama

Episkopat: Katolicy muszą pomagać tym, którzy uciekają przed śmiercią

Biskupi wypowiedzieli się na temat korytarzy humanitarnych i pomocy uchodźcom. Kierowanie się ewangelią oraz pomoc ludziom w krajach objętych wojnami jest obowiązkiem chrześcijańskim - mówił przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

Katolicy muszą pomagać tym, którzy uciekają przed śmiercią - mówią polscy biskupi. Na spotkaniu z dziennikarzami biskupi podkreślali, że Kościół katolicki w Polsce jest za pomocą uchodźcom i utworzeniem korytarzy humanitarnych.

Katolicy powinni pomagać

Przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki dodał, że w sprawie uchodźców chrześcijańskim obowiązkiem jest pomoc uchodźcom ratującym swoje życie w krajach objętych działaniami wojennymi. W tej sprawie katolicy powinni kierować się Ewangelią - mówił. Zdaniem biskupów, obok ważnej, cennej i ogromnej rządowej pomocy ofiarom wojny na samym Bliskim Wschodzie w kwestii pomocy uchodźcom trzeba pójść naprzód. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie tzw. korytarza humanitarnego - wyjaśnił biskup Krzysztof Zadarko delegat do spraw imigrantów Episkopatu Polski. Według niego korytarze to najbardziej bezpieczny i legalny program pomocy potrzebującym. Mówimy o małych liczbach sprawdzonych osób - dodał. 

Reklama

We współpracy z rządem

Biskup Krzysztof Zadarko przyznał, że poprzedni rząd uważał, iż ta idea jest obecnie nie do zrealizowania. Jego zdaniem realizacja programu korytarzy humanitarnych musi przebiegać w całkowitej koordynacji z administracją rządową. To rząd odpowiada za bezpieczeństwo obywateli. Jeśli władze twierdzą, że nie są w stanie tego teraz zapewnić to ja to przyjmuję - podsumował.

Na spotkaniu z dziennikarzami mówiono także o pomocy migrantom, którą Caritas Polska i księża werbiści realizują w Polsce. To prowadzenie ośrodków pomocy migrantom, gdzie mogą korzystać z pomocy prawnej, psychologicznej, mają także zapewnione lekcje języka polskiego

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje