Reklama

Reklama

Emerytura dla policyjnych psów i koni? Dzienna stawka zależna od wagi zwierzęcia

Wycofane ze służby w policji psy i konie mają uzyskać prawo do emerytury - zakłada rządowy projekt ustawy regulującej status prawny takich zwierząt, który trafił do Sejmu. Szacuje się, że roczny koszt zapewnienia dobrostanu zwierzętom może wynieść ponad 2,6 mln zł.

Psy i konie, wspierające służby mundurowe, będą mogły pozostać w macierzystej jednostce po zakończeniu służby. Rządowy projekt, który trafił do Sejmu, obejmuje zwierzęta wspierające akcje policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej i wojska. Nowelizacja przewiduje, że zwierzęta takie otrzymają emeryturę.

Zwierzęciem po jego odejściu ze służby będzie mógł zająć się dotychczasowy opiekun. W sytuacji, gdy jest to niemożliwe, trafi pod opiekę innego funkcjonariusza, który posiada uprawnienia. Tylko w wyjątkowych sytuacjach psem lub koniem zaopiekuje się zwykły pracownik służb.

Reklama

Emerytura wypłacana w karmie

Opiekunowi emerytowanego zwierzęcia będzie przysługiwać wyżywienie dla podopiecznego. Może być udzielane w naturze lub jako wypłacane jako zwrot poniesionych kosztów.

W projekcie założono, że dzienna stawka uzależniona jest od wielkości zwierzęcia. Dla psa powyżej 20 kilogramów będzie to 10 zł w okresie letnim, a 13 zł zimowym. Mniejsze psy mają być objęte odpowiednio stawkami 7 i 10 zł. 

Ratowali rannego bociana. "Nieformalnie został mianowany aspirantem"

Z kolei stawka dla koni, które przeszły na emeryturę to 23 zł.

Według szacunków w policji i Straży Granicznej służy około 1150 psów i 50 koni. Każdego roku około 10 proc. tych zwierząt jest wycofywanych ze służby i przechodzi na emeryturę.

Zobacz także: Matura 2021. Język polski poziom podstawowy. Arkusz CKE i odpowiedzi

Reklama

Reklama

Reklama