Reklama

Reklama

Emerytura bez podatku. Nowa inicjatywa PSL

Likwidację obciążenia emerytów i rencistów podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz składką na ubezpieczenie zdrowotne zakłada projekt Polskiego Stronnictwa Ludowego "Emerytura bez podatku". W sobotę ruszyła strona internetowa poświęcona obywatelskiemu projektowi ustawy.

Prezes PSL podczas sobotniej konferencji prasowej, która odbyła się na warszawskim Ursynowie przy jednym z bazarków, podkreślił, że "Emerytura bez podatku" jest priorytetowym projektem partii. 

"Składaliśmy go jako projekt poselski i nie uzyskał akceptacji. Dzisiaj, już oficjalnie, zbieramy podpisy pod projektem. Chcemy złożyć go jako projekt obywatelski" - powiedział.

"Został powołany komitet, który zatwierdził marszałek Sejmu. Kilka tygodni temu zanieśliśmy 15 tys. podpisów, gdy tylko tysiąc jest wymagany do rejestracji. (...) W ubiegłym tygodniu była decyzja marszałka Sejmu o powołaniu komitetu ustawodawczego. Na jego czele stoi Mieczysław Kasprzak, nasz poseł, który był wnioskodawcą projektu poselskiego, ale w grupie są różne środowiska, przede wszystkim emerytów, rencistów, ale również inwalidów" - dodał szef ludowców.

Reklama

"Spełnienie pokoleniowego obowiązku"

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że byt i możliwość rozwoju dla dzieci, młodzieży i kobiet w ciąży są już zabezpieczone. 

"My wprowadzaliśmy roczne płatne urlopy rodzicielskie, żłobki, przedszkola za złotówkę, Karty Dużej Rodziny, teraz jest 500 plus. To się robi piękna całość polityki rodzinnej wobec osób młodych, posiadających dzieci, ale potrzebne jest wsparcie dla seniorów" - powiedział.

Jak wyjaśnił, projekt "Emerytura bez podatku" oznacza wzrost świadczeń dla seniorów o 20 proc., jest także "spełnieniem naszego obowiązku pokoleniowego wobec tych, którzy nie mieli rocznych urlopów rodzicielskich i nie mieli 500 plus, a ciężko pracowali". 

"Oni już przez całe swoje życie zapłacili podatki, teraz powinni być z podatku zwolnieni, bo emerytury są skandalicznie niskie, waloryzacja nic nie daje, nie nadąża za wzrostem cen. (...) Dlatego emerytura bez składek, bez podatku, (...) jest po prostu naszą koniecznością" - podkreślił.

"To nasze solenne zobowiązanie"Kosiniak-Kamysz zapowiedział także, że Polskie Stronnictwo Ludowe nie wejdzie w żadną koalicję, jeśli projekt "Emerytura bez podatku" nie zostanie zrealizowany. "To jest nasze solenne zobowiązanie wobec wszystkich tych, którzy dzisiaj podpisują się pod tym projektem" - dodał.

Rzecznik PSL i kandydat na prezydenta stolicy Jakub Stefaniak zwrócił uwagę, "jak ważne dzisiaj jest dla seniorów to, że ktoś w końcu o nich zadbał". "Rozmawiamy z mieszkańcami Ursynowa, że oczekują propozycji od rządzących, od rządu, ale także od samorządu, dotyczących ich funkcjonowania, bo mają największe potrzeby i nie chcą czuć się wykluczeni" - powiedział.

"'Emerytura bez podatku' jest projektem ogólnopolskim, ale w naszym interesie, również moim, jest (...) pokazanie mocnego głosu warszawiaków w tym projekcie. Warszawa i władze Warszawy, prezydent Warszawy, powinny w takich inicjatywach jak emerytura bez podatku wychodzić naprzeciw oczekiwaniom, i zachęcać mieszkańców do tego, żeby podpisywali się pod takimi projektami. To jest zadanie także dla samorządu, zachęcamy wszystkich burmistrzów dzielnic, wszystkich samorządowców do tego, żeby przyłączali się do naszej akcji i również zbierali podpisy" - dodał Stefaniak.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy