Reklama

Reklama

Elżbieta Rafalska apeluje do samorządowców o szybsze wypłaty 500 złotych na dziecko

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zaapelowała w poniedziałek do samorządów, by usprawniły proces wydawania decyzji i przyspieszyły wypłaty związane z realizacją programu 500 plus.

Elżbieta Rafalska wskazała, że to, iż samorządy mają trzy miesiące na wydanie decyzji, nie znaczy, że nie mogą, i nie powinny robić tego wcześniej.

Rafalska powiedziała, że wiele rodzin wyraża niepokój, iż nie mogą realizować planów wakacyjnych w związku z tym, że - zgodnie z informacjami, jakie do nich docierają - wypłaty nastąpią dopiero w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku.  

"Apeluję do samorządów, żeby usprawniły proces wydawania decyzji i przyspieszyły również płatności. Nie ma żadnych powodów i żadnych przyczyn po stronie rządowej, żeby opóźniać opłaty, jeśli są wydane decyzje" - powiedziała, dodając, że trzeba też przyspieszyć wydawanie decyzji.

Reklama

W ocenie Rafalskiej w pierwszym etapie przyjmowania wniosków samorządy wykazały się dużą sprawnością. "Istotne było udrożnienie kanału elektronicznego składania wniosków" - dodała.

Jak mówiła, obecnie samorządy są na trudniejszym etapie - wydawania decyzji i przepracowania wniosków. "Tu wychodzi sprawność organizacyjna, umiejętność poradzenia sobie z obsługą tych wniosków" - oceniła.

Na mocy działającego od 1 kwietnia programu "Rodzina 500 plus" świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje, niezależnie od dochodu, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), wsparcie przysługuje także na pierwsze dziecko w wieku do 18 lat. Świadczenia wypłacane są przez samorządy.

Jeśli poprawnie wypełniony wniosek o świadczenie zostanie złożony do 1 lipca włącznie, pieniądze będą wypłacone z wyrównaniem od kwietnia.

Kowalczyk: Wypłaty niezagrożone

Wydatki na program "Rodzina 500 plus" są absolutnie niezagrożone; widać to bardzo wyraźnie z realizacji dochodów podatkowych - zapewnił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, podsumowując w poniedziałek pierwsze dwa miesiące funkcjonowania programu.

Kowalczyk poinformował, że od stycznia do kwietnia br. w stosunku do roku 2015 tego samego okresu, wzrost dochodów podatkowych jest na poziomie 3,8 mld zł. "Jest to już ponad połowa zaplanowanej rocznej kwoty wzrostu dochodów podatkowych" - zaznaczył Kowalczyk.

"Widać bardzo wyraźnie, z realizacji dochodów podatkowych, że wydatki są absolutnie niezagrożone" - podkreślił minister. "Budżet jest bezpieczny i tych środków finansowych starczy" - zapewnił.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że "oczekiwanie, że dzisiaj resort rodziny czy rząd oceni wpływ świadczenia na rynek pracy czy sytuację materialną rodzin, czy na dzietność, są dalece przedwczesne".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy