Reklama

Reklama

Elektrownia jądrowa w Polsce. Jest oferta od Amerykanów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński oraz prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik przekazali minister klimatu i środowiska Annie Moskwie "Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej".

Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkała się z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezińskim oraz prezesem Westinghouse Polska. W trakcie rozmowy minister otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę dotyczącą budowy reaktorów jądrowych w naszym kraju.

Atom w Polsce. Jest oferta USA

Jak informuje ministerstwo klimatu na swojej stronie, "'Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej' jest szczegółową dwustronną mapą drogową mającą prowadzić do budowy sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię".

Reklama

"Tworzy on także ramy dla współpracy strategicznej pomiędzy USA a Polską w zakresie cywilnej energetyki jądrowej. Raport stanowi wypełnienie zobowiązania wynikającego z polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej o współpracy w zakresie cywilnej energetyki jądrowej podpisanej w październiku 2020 roku" - czytamy w komunikacie.

Wielkie nadzieje Polski w amerykańskiej technologii

Resort Anny Moskwy podkreślił, że "raport to coś więcej niż oferta handlowa, to odzwierciedlenie 18 miesięcy intensywnych prac i milionów dolarów przeznaczonych na analizy i oceny".

Mam nadzieję, że Polska wybierze partnerstwo z USA tak, aby Polacy mogli otrzymać najbezpieczniejszą, najbardziej rozwiniętą i najbardziej godną zaufania z dostępnych technologii. Postrzegam ten projekt jako podstawę ułatwiającą zastosowanie cywilnej energetyki jądrowej i wspólne badania - miała powiedzieć na spotkaniu cytowana przez ministerstwo amerykańska sekretarz ds. energii Jennifer Granholm.

Co dalej z energią jądrową w Polsce? Moskwa: decyzje jesienią

Anna Moskwa zaznaczyła, że Polska docenia współpracę z Amerykanami, a raport zostanie uwzględniony przez nasz rząd w trakcie podejmowania kluczowych decyzji dotyczących technologii jeszcze podczas tegorocznej jesieni.

- Wykorzystanie energii jądrowej w Polsce w znaczący sposób przyczyni się do zmniejszenia ilości emitowanych emisji, rozwoju społeczno-gospodarczego i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, co stanowi największy priorytet ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę - przekonywała minister.

Zdaniem ambasadora Marka Brzezinskiego zaprezentowany raport odzwierciedla amerykańskie zaangażowanie w bezpieczeństwo energetyczne Polski i jest zapoczątkowaniem "intensywnego rozwoju wielowymiarowych relacji strategicznych w dziedzinie bezpieczeństwa i gospodarki".

Budowa reaktorów jądrowych w Polsce

O tym, że amerykańska oferta ws. atomu w Polsce powinna trafić do naszego rządu "na dniach", prezes Westinghouse Patrick Fragman informował na początku sierpnia. Zapewniał, że będzie ona "całościowa i kompletna". Nie chodziło tylko o część technologiczną i przemysłową, ale raport miał obejmować również kwestię finasową.

Przedstawiona w poniedziałek oferta dotyczy budowy reaktorów Westinghouse typu AP1000. Chiny już wykorzystują do produkcji energii cztery z nich, a dwa mają ruszyć w najbliższych miesiącach w USA. Chiny planują budowę kolejnych czterech takich bloków.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy