Reklama

Reklama

Elbląg: Sąd okręgowy uchylił wyrok więzienia w zawieszeniu za gwałt

- Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił w czwartek wyrok skazujący na kary więzienia w zawieszeniu dwóch ratowników medycznych m.in. za zgwałcenie tłumaczki. Sprawę jeszcze raz rozpatrzy sąd rejonowy - poinformował PAP prezes SO w Elblągu Marek Omelan.

Sąd Rejonowy w Elblągu w maju tego roku uznał obu mężczyzn za winnych zarzucanych im czynów - Mariusz C. za gwałt został skazany na karę dwóch lat więzienia z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na pięć lat, natomiast Jarosław G. za dopuszczenie się tzw. innej czynności seksualnej wobec poszkodowanej został skazany przez sąd na karę ośmiu miesięcy więzienia z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na trzy lata.

Sąd I instancji zdecydował także, że mężczyźni muszą zapłacić w sumie 40 tys. zł zadośćuczynienia pokrzywdzonej kobiecie, która w procesie występowała jako oskarżyciel posiłkowy.

Reklama

Proces z uwagi na charakter zarzucanych czynów toczył się za zamkniętymi drzwiami. Apelację od wyroku w sądzie I instancji złożyli zarówno prokurator, jak i obrońcy oskarżonych, a także pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej.

Sprawa dotyczy wydarzeń z września 2013 roku, do których miało dojść podczas szkolenia w Kaliningradzie z udziałem grupy pracowników Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Po powrocie do kraju tłumaczka, która towarzyszyła grupie szkolących się, zgłosiła się na policję, twierdząc, że została zgwałcona. Prokuratura wszczęła śledztwo.

W jego wyniku jednemu z oskarżonych postawiono zarzut zgwałcenia, obydwaj usłyszeli natomiast zarzut dopuszczenia się tzw. innych czynności seksualnych. Grozi za to kara do 12 i do 8 lat więzienia. Obaj mężczyźni nie przyznawali się do winy.

Wyrok kary więzienia w zawieszeniu, jaki sąd orzekł wobec jednego z mężczyzn oskarżonych o zgwałcenie, wywołał protesty organizacji i środowisk kobiecych. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy