Reklama

Reklama

Egzorcysta: Putin jest łatwym celem dla szatana

- W Ukrainie i wszędzie tam, gdzie dzieje się jakiekolwiek zło, działa zły duch. Ludzie pokroju Putina - używając bardzo delikatnego języka - są nieprzyjaźni innym, a więc są łatwym celem dla szatana, który kieruje nimi - powiedział koordynator księży egzorcystów w Polsce z ramienia Konferencji Episkopatu Polski ks. Janusz Czenczek. Jak dodał, trzeba byłoby przeprowadzić tzw. rozeznanie, żeby odpowiedzieć na pytanie, czy Putina opętał szatan.

- Podczas rozmowy sprawdza się, czy człowieka dotyka problem demoniczny, moralny, emocjonalny czy choroba psychiczna. Czasami wystarczy jedna rozmowa, ale zdarza się, że potrzebne są konsultacje z psychologami i psychiatrami, przeprowadzenie badań neurologicznych a nawet sprawdzenie stanu zdrowia fizycznego - powiedział ks. Czenczek.

W trakcie rozeznania - jak wyjaśnił duchowny - sprawdza się też, czy człowiek świadomie lub nie miał do czynienia z okultystycznymi wydarzeniami, czy np. korzystał z wróżb lub niekonwencjonalnych metod leczenia.

- Ten, kto przepowiada z kart lub leczy np. energią jest albo oszustem - bo jego celem jest wyciąganie pieniędzy od ludzi - albo rzeczywiście posiada takie moce. Jednak w tym drugim przypadku musi wspomagać go demon, bo niby skąd takie nadludzkie umiejętności w postaci jasnowidztwa - powiedział kapłan.

Reklama

Dodał, że Święty Augustyn najbardziej bał się tych, którzy "przepowiadają prawdę". - Wszystkie wróżby, zabobony, czary, magia są grzechami przeciwko pierwszemu przykazaniu bożemu. Czyli sam fakt korzystania z tego rodzaju pomocy jest grzechem i prostą drogą do opętania - zauważył.

"Modlitwą za krzywdziciela Bóg pomoże uwolnić nas od cierpienia"

Zdaniem egzorcysty, żeby uwolnić się od nienawiści, trzeba wybaczyć oprawcy i modlić się za niego. - Pamiętamy z Ewangelii, że Pan Jezus każe nam modlić się za naszych nieprzyjaciół. Zło, które czyni krzywdziciel, może być efektem opętania - powiedział.

Jak jednak wybaczyć Putinowi krzywdy i cierpienie, na które naraził ludzi?

- Rozumiem ludzi, którym ze względu na doznane cierpienie trudno jest się modlić za Putina, ale modlitwa daje prawo Panu Bogu, żeby coś zrobił z krzywdzicielem. Przebaczyć rozumem jest stosunkowo proste, przebaczyć emocjami jest bardzo trudne. Z mojego doświadczenia wynika, że najtrudniej jest wybaczyć sobie samemu. Jestem przekonany, że modlitwą za krzywdziciela Bóg pomoże uwolnić nas od cierpienia - powiedział.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy