Reklama

Reklama

Efekt Polskiego Ładu. Wynagrodzenia senatorów mniejsze o ok. 1400 zł

Senatorowie otrzymali wynagrodzenia za styczeń. Pensje objęte zmianami podatkowymi Polskiego Ładu zostały pomniejszone o ok. 1400 zł. - W ustawie popełniono błąd, zamiast wpisać podatników, wpisano pracowników - komentuje w rozmowie z Interią Danuta Jazłowiecka z PO. - Myślę, że wśród senatorów PiS nie ma niezadowolenia - stwierdził parlamentarzysta partii rządzącej Krzysztof Mróz.

Senatorowie otrzymali swoje styczniowe wynagrodzenia. Te są jednak znacząco uszczuplone, pensje zostały pomniejszone o kwotę ok. 1400 zł. Taką informację podaną na Twitterze przez Konrada Piaseckiego potwierdziła Interii senator PO Danuta Jazłowiecka

- Oczywiście w ustawie popełniono błąd. Zamiast wpisać podatników, wpisano pracowników. Posłowie, senatorowie nie są zatrudnieni. Porozumienie między nami (parlamentarzystami), a Senatem i Sejmem jest czymś w rodzaju umowy zlecenia - mówiła Interii Jazłowiecka. - Podobnie będą potraktowani wszyscy pracownicy, którzy są zatrudnieni na umowę zlecenie czy jakikolwiek inny rodzaj zatrudnienia, też będą mieli tak duże zmniejszenie właśnie z tego względu, że taki błąd nastąpił - dodała.

Senatorowie zarabiają nieco powyżej 12 800 zł brutto. Jest to równowartość ok. 80 proc. uposażenia podsekretarza stanu, z którym powiązane są wynagrodzenia posłów i senatorów. Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu powyżej 12 800 zł brutto, odejmowana jest 9 proc. składka zdrowotna. 

Senator PIS: Nie ma niezadowolenia

Reklama

- Senatorowie zostali potraktowani zgodnie z prawem - komentuje w rozmowie z Interią Stanisław Ożóg z PiS i dodaje, że zauważył pomniejszenie pensji. Senator zwrócił też uwagę, że nie można mówić o konkretnej kwocie, którą stracili politycy, ponieważ część senatorów ma dodatki. 

Podobnego zdania jest senator PiS Krzysztof Mróz. Niektórzy senatorowie, ze względu np. na pracę w komisjach mają wynagrodzenie większe o nawet 30 proc. Mróz zapewnia jednak, że "wszyscy mieli świadomość zmian", a "dzisiaj nie ma innej możliwości, niż zwiększyć finansowanie służby zdrowia". Polityk przypomniał, że w Polsce obowiązuje system składkowy i w związku z walką z COVID-19, należy wspomóc NFZ. 

Zapytany o odbiór zmian w senackim klubie PiS był optymistą. - Myślę, że nie ma niezadowolenia. Senatorowie są wśród lepiej zarabiających, więc się dokładamy i to dokładamy jednego z najbardziej potrzebnych elementów państwa - stwierdził w rozmowie z Interią. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy