Reklama

Reklama

Dziś poznamy "gabinet cieni" Platformy Obywatelskiej

Dziś posiedzenie Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej. Ma zostać zaprezentowany "gabinet cieni" partii, którego zadaniem ma być recenzowanie działań rządu PiS oraz przygotowywanie inicjatyw Platformy w obszarach podlegających poszczególnym resortom.

W środę minął rok od zaprzysiężenia rządu Beaty Szydło. Przewodniczący Platformy Grzegorz Schetyna już w ubiegłym tygodniu w rozmowie z PAP zapowiedział prezentację 17 listopada "gabinetu cieni".

Lider PO mówił też, że na posiedzeniu Rady Krajowej politycy Platformy podsumują mijający od wyborów parlamentarnych rok i przedstawią koncepcję oraz skład "gabinetu cieni", którego zadaniem ma być m.in. recenzowanie na bieżąco prac rządu PiS. "Gabinet cieni" - według dotychczasowych zapowiedzi - ma liczyć 21 "resortów".

"Będą przedstawione osoby, które będą odpowiadać za poszczególne obszary, za cały nadzór nad sprawami, realizowanymi przez poszczególne ministerstwa" - powiedział w środę PAP p.o. sekretarza generalnego PO Stanisław Gawłowski.

Reklama

Jak dodał szefowie "resortów" z "gabinetu cieni" będą także odpowiedzialni za przygotowywanie inicjatyw Platformy w tych obszarach, które podlegają poszczególnym ministerstwom.

Gawłowski powiedział, że każdy odpowiadający w "gabinecie cieni" za konkretny obszar będzie miał zastępcę - te osoby, również mają zostać w czwartek przedstawione. "I te osoby będą dalej tworzyć zespoły, które w różnych obszarach będą współpracować" - dodał.

Szef PO na czele "gabinetu cieni"

Na czele "gabinetu cieni" stanie szef PO wraz ze swoimi dwoma zastępcami. Gawłowski powiedział, że jeden z zastępców będzie odpowiadał za obszar społeczny, a drugi za gospodarkę.

Struktura "gabinetu cieni" Platformy - jak wynika z dotychczasowych informacji - ma w dużej mierze odpowiadać konstrukcji rządu Beaty Szydło. Mają w nim m.in. odpowiednicy ministrów: spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i administracji, obrony narodowej, sprawiedliwości, rozwoju, zdrowia, edukacji, kultury czy sportu. Gabinet PO ma mieć również oddzielne "resorty" finansów i gospodarki (w rządzie Szydło stanowiska ministrów finansów i rozwoju łączy wicepremier Mateusz Morawiecki; resortu gospodarki nie ma).

Nowe ministerstwa

Platforma chce zaproponować też kilka nowych "ministerstw" jak np. "ministerstwo cyfryzacji, innowacji i młodzieży", "ministerstwo ds. samorządu" oraz "ministerstwo polityki senioralnej". W "gabinecie cieni" ma być też osoba odpowiedzialna za sprawy kobiet i równości oraz jego rzecznik.

W "gabinecie cieni" działać mają posłowie i senatorowie Platformy, ich prace mają wspierać samorządowcy i eurodeputowani PO.

Dekadę temu, w czasie poprzednich rządów PiS, Platforma również miała podobny "gabinet", nazwany "Zespołem rzeczników Platformy Obywatelskiej". Powołany w styczniu 2006 roku zespół liczył 21 osób; jego prace koordynował Jan Rokita.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy