Reklama

Reklama

Dziś pogrzeb arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego

​Dziś w Gdańsku odbędzie się pogrzeb arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. O godzinie 11.00 w katedrze oliwskiej mszy w jego intencji przewodniczyć będzie arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Kazanie wygłosi arcybiskup Henryk Muszyński. Duchownym towarzyszyć będzie polski Episkopat. Po mszy trumna z ciałem arcybiskupa Gocłowskiego zostanie złożona w Krypcie Biskupów Gdańskich.

To nie jedyna msza, która dziś zostanie odprawiona w intencji zmarłego w ostatni wtorek pierwszego metropolity gdańskiego. O godzinie 7.00 rano zaplanowano modlitwę pątników Pieszej Pielgrzymki Oliwskiej. Dwie godziny później rozpocznie się jutrznia z udziałem księży.

Uroczystości żałobne w katedrze oliwskiej trwają od środy 4 maja. Przy jego trumnie modlą się duchowni i świeccy. Na ulicach miasta wywieszono flagi z żałobnym kirem. Natomiast w budynku Rady Miasta została wyłożona księga kondolencyjna, do której licznie wpisują się Gdańszczanie.

Reklama

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski zmarł we wtorek 3 maja popołudniu po ciężkiej chorobie. Miał prawie 85 lat. 21 kwietnia, przeszedł drugi wylew.

Abp Tadeusz Gocłowski urodził się 16 września 1931 roku w miejscowości Piski na Mazowszu. Niemal sześćdziesiąt lat temu wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1956 roku. Był wykładowcą w Krakowskim i Gdańskim seminarium. Później tym drugim zaczął kierować.

Był ceniony w całym polskim Kościele katolickim

W latach 1983-1984 był biskupem pomocniczym w archidiecezji gdańskiej, a na jej czele stanął w roku 1984 roku. Tę funkcję pełnił do 2008 roku. W międzyczasie, w roku 1992 papież Jan Paweł II, wyznaczył go na pierwszego metropolitę gdańskiego. Po zakończeniu tej posługi został arcybiskupem seniorem, a jego następcą jest arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski był ceniony nie tylko w swojej diecezji, ale także w całym polskim Kościele katolickim. Doceniał go także papież Jan Paweł II. W Episkopacie Polski był między innymi przewodniczącym Komisji do spraw Duszpasterstwa Ludzi Pracy i Duszpasterstwa Ludzi Morza. Blisko związał się z Solidarnością. Był jednym z inicjatorów powołania Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która z ramienia Episkopatu Polski udziela kilka tysięcy stypendiów zdolnej, ale pochodzącej z ubogich rodzin młodzieży i propaguje nauczanie Jana Pawła II.

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego Orderem Orła Białego. Był honorowym obywatelem Gdyni, Sopotu i Wejherowa. 28 kwietnia został także honorowym obywatelem Gdańska.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy