Reklama

Reklama

Dziś Piotra i Pawła. Uroczystość w Kościele

Dziś imieniny Piotra i Pawła. Jednocześnie w Kościele przypada uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. 29 czerwca papież wręcza paliusze nowym arcybiskupom metropolitom. Dziś w Polsce otrzyma go metropolita gdański abp Tadeusz Wojda.

Jak podaje Księga Liturgii Godzin, święto Apostołów Piotra i Pawła obchodzono wspólnie już w 258 roku - zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie.

Piotr i Paweł

Dlaczego święto jest wspólne? Istnieje kilka wytłumaczeń. Brewiarz podaje, że "chodzi jedynie o podkreślenie, że obaj Apostołowie byli współzałożycielami gminy chrześcijańskiej w Rzymie, obaj w tym mieście oddali dla Chrystusa życie swoje oraz że w Rzymie są ich relikwie i sanktuaria".

Inne wyjaśnienie zwraca uwagę na to, że 29 czerwca mógł być dniem śmierci obu męczenników.

Jeszcze inne z kolei szuka wytłumaczenia w tym, że  to właśnie 29 czerwca w czasie prześladowań za cesarza Waleriana przeniesiono relikwie obu apostołów do katakumb Kaliksta.

Reklama

Kim byli Piotr i Paweł?

Według ewangelii, Piotr zanim stał się apostołem miał na imię Szymon. To o nim Jezus miał powiedzieć: "Ty jesteś Piotr, czyli skała i na tej skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie" - opisuje ewangelista Mateusz.

Piotr poniósł śmierć męczeńską na wzgórzu watykańskim w 67 roku.

Apostoł Paweł z kolei pochodził z rodziny faryzeuszów. Nawrócił się pod Damaszkiem. Po tym wydarzeniu rozpoczął głoszenie nauki Jezusa. Męczeńską śmierć poniósł około 67 roku.

Święto Apostołów Piotra i Pawła w tradycji Kościoła

Co roku w święto Apostołów Piotra i Pawła papież święci i wręcza paliusze. Są one symbolem władzy metropolity nad Kościołem lokalnym.

Do 2015 roku watykański ceremoniał zakładał, że paliusze nowi metropolici otrzymują z rąk papieża. Kilka lat temu zasady te zmienił jednak papież Franciszek. Obecnie paliusze wręcza w odpowiednich diecezjach nuncjusz apostolski.

W tym roku w Polsce paliusz otrzyma metropolita gdański abp Tadeusz Wojda. Uroczystość nałożenia odbędzie się 26 września w bazylice archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie.

Czytaj też:

Klimatyzacja może ci zaszkodzić. Uważaj szczególnie teraz

Szczepienie przeciw COVID-19 wpływa na płodność mężczyzn. Poprawia się jakość nasienia

Reklama

Reklama

Reklama